Ana sayfa Beslenme Havuç!

Havuç!

2110
0
PAYLAŞ

Dünya genelinde tadından ve vücuda faydalarından ötürü kendisinden fazlasıyla söz ettiren havuçtan söz edelim bugün. Havuç, maydanozgiller familyasından kökü tüketilen bir sebzedir. Yaprakları insanlar tarafından tüketilmez çünkü insan vücuduna zararlı olabilecek ufak miktarda zehiri kimyasal barındırır.

Havuç turuncu rengini içeriğindeki beta karotenden alır. Beta karoten, tatlı patates gibi bazı sebzelerde de bulunmaktadır. Havuçtaki beta karoten sindirim sisteminde A vitaminine dönüşür. Bağışıklık sistemini düzenlediği gibi cildi yenileme özelliği de vardır.

Havuçlar mineral, potasyum, magnezyum,demir,bakır,B6, C ve K vitaminleri, ve besinsel lif bakımından da çok zengindir. Anti oxidan özelliği de taşırlar. İçeriğindeki doğal şeker vücutta yavaş yavaş yayılan devamlı bir enerji sağlar. Sindirim sistemi,solunum sistemi, göğüs ve prosta kanseri , ülser gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Alyuvar yapımını destekler dolayısıyla hemoglobin artmasına neden olur. Glisemik indexi oldukça düşüktür. Çiğ olarak tüketmek pişirilerek tüketilmesinden daha faydalıdır.

1 bardak dolusu çiğ havuç;
52 kalori
1 gr protein
12 gr karbonhidrat
3.6 gr lif
0 gr yağ içerir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd