Hedeflere Göre Antrenman Sistemi

  2313
  0
  PAYLAŞ

  Antrenman yapmak sağlıklı bir vücuda kavuşmak gibi bir hedefe hizmet etmek amacıyla yapılabilir ancak belirli hedeflerin olması sadece sağlıklı olmayı değil vücudun o yönde geliştirilmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle kişilerin antrenmana başlamadan önce bir hedef belirlemesi ve ona uygun antrenmanlar yapması şarttır.
  Beslenme Antrenman İlişkisi
  Beslenme ve antrenman birbiri ile bağlantılı olan çalışmalardır. Eğer bir beslenme programında karbonhidrat miktarı artarsa kişilerin ağırlık kaldırma ve vücut geliştirmek adına yaptıkları diğer egzersizlerin etkinliği azalacaktır. Bu nedenle de kişilerin mutlaka beslenme programlarını doğru bir şekilde hazırlamaları şarttır.
  Hedef Ne Olmalı?
  Kişilerin hedeflere göre antrenman sistemi geliştirmesinde dikkat etmeleri gereken en önemli ayrıntı vücutlarına uygun ve kendilerine katkısı olacak bir program hazırlamak olacaktır. Eğer kişiler vücutlarına katkısı olmayacak antrenman programları belirlerse bunun hiçbir faydası olmayacak ve zorlanmalara ve verimsiz egzersizler yapmaya neden olacaktır.
  Hedef vücudun daha güçlü daha sağlıklı ve daha kolay hareket edebilir hale gelmesini sağlamak olmalıdır. Bunu yaparken de kişilerin kendi vücutlarına ve özelliklerine uygun bir program geliştirmeleri gerekir. Aksi halde etraftan buldukları programların bir etkisini görmedikleri gibi vücutlarını da boşa çalıştırmış olurlar.
  Hedef Belirlerken Nelere Dikkat Etmeli?
  Kişiler hedeflere göre antrenman sistemi hazırlamadan önce vücut yapılarını bilmeleri gerekir. Daha önce aileden gelen bir rahatsızlığın olup olmadığı, spor geçmişleri, beslenme düzeni, kişilerde bulunan postür analizi, sağlık durumu ve sakatlığın olup olmadığı hedeflerin belirlenmesinde önem kazanmaktadır. Hedefler belirlendikten sonra kişiler güç kazanma, kas yapma ya da daha düzgün vücut hatlarına sahip olma gibi durumlar için egzersiz programlarına başlayabilirler. Bütün bu hedeflerin belirlenmesinde mutlaka bireysel özellikler dikkate alınmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

  asdasd