Ana sayfa Antrenman İnterval Kardiyo

İnterval Kardiyo

2509
0
PAYLAŞ

Pek çok insan yediklerine dikkat ettiği ve spor yaptığı halde üzerine yapışan yağlardan bir türlü kurtulamamaktan şikayet eder. Günlük hayatınızda bu tip insanlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Peki hiç düşündünüz mü düzenli beslenen ve düzenli spor yapan bu insanlar neden hala fazla kilolarından kurtulamıyor.

Dengeli beslenen ve düzenli spor yapan ancak yine de üzerine yapışan yağlardan bir türlü kurtulamayan bu insanların sorunu aslında interval kardiyo yapmamalarından kaynaklanmaktadır. Bu tip insanlarla karşılaştığınız zaman hemen kendisinden antrenman programından bahsetmesini isteyin. Size haftada 3 kez uzun bir kardiyo antrenmanı yaptığını söyleyecektir. Hatta öyleki bazıları her sabah 45-50 dakika da tempolu koşmaktadır. İşte yaptıkları temel yanlış buradan kaynaklanmaktadır. Aslında onlar uzun ve sıkıcı kardiyo antrenmanlarını hırsla gerçekleştirirken yağ yaktıklarını zannetse de yaptıkları sadece kondisyon seviyelerini geliştirmek. Evet uzun ve tempolu koşular size elbette ki kalori yaktıracaktır ancak kalori yaktırmaktan çok nefesinizi açacak, kalp ve ciğer kapasitenizi geliştirecektir. Uzun ve tempolu bir şekilde yapılan kondisyon antrenmanlarının temel amacı budur.

İnterval Kardiyo Nedir?

İnterval kardiyo günümüzde hala çoğu insan tarafından bilinmese de gün geçtikçe popülerleşmeye devam ediyor. İnterval kardiyonun amacı minimum kas kaybıyla birlikte maksimum yağ yakımını gerçekleştirebilmektir. Sıradan kardiyo antrenmanları genellikle sabittir. Kişi devamlı olarak aynı programı uygulamaya devam eder. Bu zamanla antrenmanı yapan kişinin vücudunun bu programa adapte olmasına ve kişinin artık antrenmandan yeteri kadar verim alamamasına neden olur. Oysa İnterval kardiyo alışılmış kardiyo antrenmanlarının aksine metabolizmayı hızlandırma açısından oldukça etkilidir. İnterval kardiyo antrenmanlarında amaç kısa sürede maksimum miktarda efor sarfederek metabolizma hızını en yukarıya çekmektir. Diğer antrenman metotlarının aksine interval kardiyo vücudunuzu maksimum dayanıklılığa çıkarır. Ağırlık antrenmanları ile birlikte doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde hayallerinizdeki fit vücuda ulaşmanız işten bile değil.

İnterval Kardiyo Antrenmanı Nasıl Yapılır?

İnterval kardiyoyu sıradan kardiyo antrenmanlarından ayıran özellik yapılan egzersizin kendisi değil uygulanış tarzıdır. İnterval kardiyo antrenmanı yaparken ister koşarsınız, ister ip atlarsınız ya da bisiklet sürersiniz. Bunlardan hangisini yaparsanız yapın dikkat etmeniz gereken egzersizi yaparken maksimumunuzu verebilmeniz. Örneğin 1 dakika boyunca koşabildiğiniz en yüksek hızda hiç yavaşlamadan koşmak bir çeşit interval kardiyodur. Aynı şekilde 1 dakika boyunca atlayabildiğiniz en yüksek hızda yavaşlamadan ip atlarsanız interval kardiyo yapmış olursunuz. Vücudunuzun dayanıklılığı geliştikçe süreyi 2 ya da 3 dakikaya kadar uzatmak sizin için yararlı olacaktır. Bu şekilde bir antrenman programından sonra vücudunuz 24 saat süreye kadar yağ yakımına devam edecektir. 

asdasd