Kahvenin Sporcularda Etkileri

  2320
  0
  PAYLAŞ

  Kahve ya da çay tüketimi ülkemizdeki birçok insanda hastalık seviyesine ulaşmış bir seviyededir. Araştırmalar küçük yaştan itibaren bu ürünlerin tüketiminin çok arttığını göstermektedir. Ancak bu tüketimin insan vücuduna olan etkilerinin tam olarak araştırması istenmektedir. Yani yararlı mıdır zararlı mıdır sorusuna net bir cevap aranmaktadır.

  Biz de bu araştırmalara destek vermek adına bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Özellikle kahve tüketiminin spor yapanlar üzerindeki etkisinin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? Cevabınız ”evet” ise hadi başlayalım.

  Vücudu Dinç Tutan Madde Kafein

  Kahvenin içinde bulunan kafein maddesinin yararlı ya da zararlı olduğu yıllardır tartışılmaktadır. Birçok kişinin zararlı olarak gördüğü maddenin aslında o kadar da zararlı olmadığı, hatta vücut çalışma hızında olumlu etkisi olduğu görülmektedir.Spor yapan birçok insanın, spor yapmadan hemen önce kafein içeren bir kahve tüketmelerinin ya da kafeini direk toz olarak kullanmalarının spor sırasındaki dayanıklılığı arttırdığı ortaya çıkardı. Yani yapılan hareket sayısı, bu hareketlere olan dayanıklılığın süresi gibi unsurların yükseldiği gözlenmiştir.

  Kafein Yağ Yakımında da Yardımcı

  Kafein maddesinin bir diğer yararı ise yine spor yapanları ilgilendirmektedir. Yağlarını yakmak için uğraşan birçok insan için gerekli olan maddelerden bir tanesi de kafeindir. Hareket şansınızı arttırdığı için yağ yakımını destekleyici bir özelliği vardır.Tabi ki her ürünün olduğu gibi kafeinin de fazlası zarardır. İnsan vücudunun kütlesine göre alınacak kafein oranı 100 ila 600 mg arasında değişmektedir.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleYağlar Kasa Dönüşür Mü?
  Sonraki makaleBeta Alanin Nedir?
  asdasd