Ana sayfa Beslenme Kahvenin Sporcuya Yararları

Kahvenin Sporcuya Yararları

2029
0
PAYLAŞ

Spor yapan herkes biryerlerden duymuştur kahve ve spor arasında ilişki hakkında bazı bilgiler, peki bu bilgilerin ne kadarı doğru? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza ilk sorumuzla başlayalım.Öncelikle bahsetmemiz gereken konu kahvenin içinde bol miktarda bulunan ve bu yararları asıl sağlayan şey,kafein.

Kafein Nedir?

Kafein bir çok bitkide bulunan bir maddedir.Sinirsel sistemimizi direkt olarak etkiler ve uykumuzun açılmasını sağlar.Kafeini günlük hayatımızda kahve,çay,çikolata gibi yiyecek ve içeceklerde bolca görebiliriz.

Kafeinin Sporcu İçin Faydaları

Yapılan araştırmalara göre spor antrenmanından önce kafein almak sporda dayanıklılığınızı artırabilir. Böylece daha uzun süre antrenman yapabilir ve limitlerinizi daha fazla zorlayabilirsiniz. Nebraska Üniversitesinde yapılan araştırmalarda ağırlık antrenmanı yapan bir grup kişiye antrenmandan önce 1 kafein hapı verilmiş ve bench press sayıları kafeinden sonra tekrar ölçülmüş. Kafein hapı almadıkları günlerde aldıkları günlere göre daha az bench press yaptıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca kafein alındıktan sonra kalp atışınız artar, vücut ısınız artar ve yağ yakımınız artar. Bu sonuçların ortaya çıkmasında kafeinin metabolizmanızı hızlandırmasının etkisi vardır. Spordan 30-35 dakka içeceğiniz bir bardak kahve spor boyunca daha fazla yağ yakmanızı sağlayabilir. Hem de bir fincan şekersiz kahve sadece 1 kalori içeriyor. Ayrıca yoğun antrenmanlardan sonra içeceğiniz bir fincan kahve kas ağrılarınızın yatışmasına yardımcı olarak ağrı kesici görevi görecektir. Ancak her şeyde olduğu gibi fazla kafein almanız da sağlığınıza zarar verecektir. Araştırmalara göre normal bir insanın günlük alması gereken kafein miktarı 100 mg. ile 600 mg. arasındadır. Normalden fazla kafein almanız uyuyamamaya, aşırı heyecana, kaslarsa seyirmelere ve düşünceleri toparlayamama gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Her ne kadar kafein vücudunuzdan atıldığında bu etkiler kaybolsada çok uç miktarlarda kafein aldığınızda tekrar gün yüzüne çıkacaklardır. Dikkatli kullanıldığı sürece kahve ve spor her zaman sizin yararınıza olacaktır.

asdasd