Kalori İhtiyacını Hesaplama

  2484
  0
  PAYLAŞ

  Günlük aktivitelerimizi yerine getirebilmek için sürekli olarak enerjiye ihtiyaç duyan vücutlarımız bu enerjiyi ise tükettiği besinlerden alıyor. Kalori olarak da dilimize yansıyan bu ihtiyaçların fazlası ise kilo almaya neden olabildiği gibi yakılmadığında da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kalori vücudumuzun yakıtı olarak görev yaptığı için bu yakıtı almadığımızda çalışmayan arabalar gibi olacağımız için mutlaka günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz kalori miktarına denk olacak besinler tüketmemiz gerekiyor.
  Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?
  Kalori ihtiyacını hesaplama için günümüzde en sık tercih edilen yöntemlerin başında internet ortamında bulunan kalori hesaplama araçları geliyor. Bu araçlara gerekli bilgileri girdiğinizde sizlere günlük olarak kaç kalori tüketmeniz gerektiği ile ilgili bilgiler verilebiliyor. Ayrıca kalori ihtiyacınızı belirlemenizde kullanabileceğiniz çeşitli yöntemlerde bulunuyor. İşte bunlardan birkaçı:
  Diyet Programları İle Kalori Hesaplama
  Fazla kilolarından şikayet eden ya da fit bir vücuda sahip olmak için düzenli spor yapan kişilerin günlük olarak alacakları kalorileri belirleyen diyet listeleri bulunuyor. Bu listelerde tüketilecek yiyeceklerin ne kadar kalori almaya neden olduğu yazıldığı gibi şu kadar kalori aldığınızda şu kadar harcamanız gerekiyor şeklinde de uyarılara rastlanabiliyor.
  Vücut Geliştirme İle Kalori Hesaplama
  Vücut geliştirme çalışmaları yapan kişiler ne kadar kalori alacaklarını vücutlarının yapılarına ve sürekli olarak yapmış oldukları egzersizlere göre şekillendirebiliyorlar. Mesela cılız vücut hatlarına sahip olan kişiler için günlük kalori tüketimi 3000 iken atletik bir vücut yapısına sahip olup vücut geliştirme çalışmaları yapan kişilerde bu sayı 5000’e kadar çıkabiliyor.
  Kalori ihtiyacının hesaplanmasında 2002 yılından beri Amerika’da kullanılan Estimated Energy Requirements yöntemi de tercih edilebiliyor. Kişilerin gündelik olarak yoğun bir tempoda koşturuyor olmaları da kalori ihtiyaçlarının değişmesine neden olabiliyor.

  asdasd