Karbonhidratlar Hakkında

  3316
  0
  PAYLAŞ

  Karbonhidrat şişmanlatıcı mıdır?
  Sporcuların bazıları çok az karbonhidratlı beslenir. Çünkü kilo alacaklarını düşünürler. Özellikle kilonun kısıtlayıcı olduğu sporlarda (Jimnastik güreş, kürek.… Sıklet sporları) sporcular enerji için karbonhidrat (bisküvi, ekmek ve mısır gevreği) yemek ister, karbonhidratı şişmanlatıcı diye düşündükleri için kısıtlar. Önceden, diyetisyenler bile karbonhidratı şişmanlatıcı olduğunu inanırlardı. Halbuki karbonhidratlar

  kilo aldırmaz ünlem aşırıya kilo yapar, ekmek üstüne sürülen tereyağı, yağlı makarna veya sandviçlerde bulunan mayonez gibi. Bir çay kaşı ya da yaklaşık 36 kcal, Bir çay kaşı karbonhidratta ise 16 kcal vardır. Fakat vücuda alınan fazla karbonhidratlar, egzersiz de yağdan önce yandığı için yağın yanmasını sınırlandırır, yalar depo edilir. Vücudumuzda karbonhidrat depoları dolu iken de yıkılmayan karbonhidratlar ya olarak depo edilir, bu metabolik dönüşüm %23 oranındadır. Diğer taraftan fazla Almanyalarda vücut yağ olarak kolayca depo edilir. Diyette alınan fazla yoğun vücutta yağ dönüşümü alınan kalorinin %3 oranındadır. Aşırı yeme durumlarında karbonhidratları yağlara tercih etmekte yarar vardır. Hemen ertesi gün kastlar yakıtla dolu olacaktır hem de bu, dahaİyi performans demektir. Ama şunuda unutmamalı ki kalbini doğdun sürekli fazla tüketilmesi kilo olmaya yol açar. Glikojen depolarına dolduğunda, fazla kaloriler ya olarak depolanır. Ekmek, buğday ve tavırlardan uzak durmak yerine şu noktalar hatırlamalıdır:
  – karbonhidratlar diğer yağlı yiyeceklerden daha az kilo aldırır.
  – kaslarınızı yakıt sağlamak için karbonhidratlara ihtiyacınız vardır.
  – karbonhidratları yoğun egzersiz sırasında öncelikle yakarsınız.
  – kilo vermek için diyet uygulanırken, enerjinizi mısır gevreği, ekmek, makarna ve patatesden temin etmelisiniz; tereyağı, margarin ve mayonez alımını azaltmalısınız.

  Bazı yiyecek reklamları kilo vermek için daha az karbonhidrat, daha çok protein alınmasını önerir. Doğru değildir! bunun doğruluğunu gösteren bir araştırmada yoktur.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd