Ana sayfa Antrenman Makaleleri Kardiyo Kas Gelişimini Engeller Mi?

Kardiyo Kas Gelişimini Engeller Mi?

2105
0
PAYLAŞ

Vücut geliştirmeye karar veren kişiler genel olarak kardiyo’dan uzak durmaya çalışmaktadırlar. Kilo almak isteyen zayıf bünyeye sahip olan kişiler de kardiyo’ya mesafeli yaklaşırlar. Ancak bu inanışın herhangi bir gerçeklik payı yoktur ve tamamen ön yargılardan oluşmaktadır. Bu ön yargıyı oluşturan temel sebep ise insanların kardiyo yaptıklarında vücutlarının katabolik düzeye geçmesi ve aldıkları kilo ve kasları kaybedeceklerini düşünmeleridir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar kardiyo’nun kas gelişimini olumsuz yönde etkilemediğini ortaya koymuştur. Yüzme, düzenli koşular bu nedenle uzak durulmaması gereken sporlardır.

Kardiyo Nasıl Yapılmalı?

Tabi fazla miktarda kardiyo yapılması ve abartılması kas gelişimine olumsuz etkide bulunabilir ve kasların erimesine neden olabilir. Bu nedenle orta yolun bulunması daha mantıklıdır. Vücut geliştirmek isteyen ve kilo almak isteyen kişiler bu nedenle az miktarda kardiyo çalışması yapmalılar. Vücut geliştirmek isteyen birinin kardiyo yapması; vücutta toparlanmanın (recovery) hızlanmasına, formda kalınmasına, iştahın artmasına ve insülin hassasiyetinin artmasına neden olur. Böylelikle vücut geliştirmeniz daha fazla kolaylaşmaktadır. Bilindiği üzere ağırlık çalışıldıktan sonra kas lifleri zarar görmektedir. Vücut bu zarar gören lifleri eskisinden daha iyi bir şekilde onarmaya çalışır ve böylelikle kaslarınız gelişmiş daha güçlenmiş ve hacim kazanmış olur. Kardiyo çalışıldığı zaman vücutta kan akışı hızlanmaktadır. Böylece aksların toparlanması ve yenilenmesi daha da hızlanmaktadır.

Kardiyo’nun Zararlı Olduğu Durumlar

Eğer kardiyo çalışmasını abartırsanız bunun kaslarınızın gelişimine olumsuz bir etkisi olacaktır. Vücudunuzda kas yapmak için gerekli olan kaloriler harcanacak, recovery yani toparlanma zorlaşacak ve vücut yapınız değişebilecektir. Kas yapmak için günlük harcadığınız kalori miktarından daha fazla kalori almalısınız. Eğer kardiyo’yu abartırsanız aldığınız tüm kalorileri harcayabilirsiniz. Böylece vücut geliştirmeniz yani kas yapmanız imkânsız hale gelir. Abartıldığı takdirde kardiyo kas gelişimini engeller, vücut gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

asdasd