Kardiyo ve vücut geliştirme antrenmanları

  2203
  0
  PAYLAŞ

  Değişikliğe gidin

  vücut geliştirme, Ağırlık antrenmanlarınızı zaten belirli aralıklarla değiştiriyorsunuz. Kardiyo antrenmanlarınız neden aynı kalsın ki? Eğer hedefiniz daha belirgin kaslara sahip olmaksa, ilk etapta kardiyo antrenmanlarını haftada iki kere 15-20 dakikayla sınırlı tutun. Bu, enerjinizi ağırlık çalışmalarına saklamanıza yardım eder. Ancak ana hedefiniz kilo vermekse, kardiyo antrenmanlarını haftada dörde çıkartın ve sürelerini uzatın. Kardiyo antrenmanlarınızda da sürekli değişikliğe gidin. Bir gün kürek çekin, bir sonraki antrenmanda koşu bandına çıkın ya da bisiklete binin.

  Kardiyoyla vücut geliştirme, ağırlık antrenmanlarını ayırın
  Kardiyo antrenmanlarınızla ağırlık antrenmanlarınız arasına koyabildiğiniz kadar zaman koyun. Böylece yaptığınız kardiyo antrenmanlarının ağırlık antrenmanlarından aldığınız verimi düşürmesini engellersiniz. Örneğin, squat ve lunge hareketleri yaptığınız bir antrenmandan sonra bisiklete binmek bacak kaslarınızın gelişimini sınırlar. Bu yüzden bacak kaslarınızı çalıştırdığınız gün ve bir sonraki gün kardiyo çalışması yapmayın. Eğer kardiyo ve ağırlık antrenmanlarını ayrı günlerde yapmak gibi bir şansınız yoksa hangi kardiyo antrenmanını yapacağınız daha büyük önem kazanıyor. Üst vücut ağırlıklı bir çalışma yaptığınız gün kürek çekmeyin. Çünkü bu yaptığınız ağırlık antrenmanından aldığınız verimi düşürecektir. Son olarak, iki çalışmayı aynı günde yapacaksanız, ilk sırada kesinlikle ağırlık antrenmanı olmalı.

  Abartmayın
  Ağırlık antrenmanlarından sonra yaptığınız kardiyo çalışmalarının yoğunluğu çok yüksek seviyelerde olmamalı, aksi takdirde ağırlık kaldırırken hasar gören kaslarınızın yenilenme sürecine zarar verirsiniz. Bunun için en iyi alternatifiniz yüzme ve bisiklettir.

  Yağ yakma aralığını boş verin
  Çok eski bir teori vardır: Bu teori vücudun yağ yakmaya başlaması için 20 dakika sürekli hareket etmesi gerektiğini ve maksimum kalp atış hızının yüzde 60-80’i aralığının dışında yapılan antrenmanların yağ yaktırmayacağını belirtir. Bu teoriyi tamamen boş verin. Kalp atış hızınızın bundan fazla olmasında hiçbir sorun yok. Hatta bu sayede kısa sürede daha fazla kalori yakarak zamandan kazanabilirsiniz.

  Direnci artırın
  Zamandan kazanmanın bir başka yolu da kardiyo antrenmanını zorlaştırmak. Bunun için koşu bandında eğimi ya da bisiklete binerken direnci artırın. Bu sayede daha kısa sürede daha fazla kalori yakarsınız.

  asdasd