Kardiyo Yapmadan Yağ Yakmak

  2676
  0
  PAYLAŞ

  Hemen hemen herkes gece aç kalındıktan sonra boş mide ile kardiyo egzersizleri yapmanın aşırı yağ yakacağı kanısını duymuştur. Yağ yakımı olayının gerçekleşebilmesi için kardiyo egzersizleri uygulamanız şart değil. Bir çok egzersiz ile kardiyo egzersiz yapmadan yağlarınızı yakabilmeniz mümkün. Koşu bandı ve eliptik bisiklet olmadan da ağırlık kaldırabilerek yağ yakabilirsiniz. Kardiyovasküler etki için yaptığınız egzersizlerden daha önemlisi egzersizleri nasıl yaptığınızdır.

  Kardiyo Egzersizi Dışında Yapılması Gereken Egzersizler

  Kardiyo egzersizi dışında yapabileceğiz egzersizler, üst ve alt gövdenizi aynı egzersiz hareketi ile çalıştırabileceğiniz dairesel egzersizler olabilir. Dairesel egzersiz ile antrenman yoğunluğunuzu vücudunuz yer yerine eşit olarak yayabilirsiniz. Kalp atış hızınızı yüksek tutabilmek için setler arasında vermiş olduğunuz dinlenme süresini mümkün olduğunca kısa tutmaya gayret edin. Bu sayede vücudunuz genel olarak ağırlık kaldırırken enerji sağlamak amacı ile kullanmış olduğu anaerobik sistem yerine aerobik sistemi kullanmaya başlar. Aerobik sisteminizin girebilmesi iki dakika kadar sürer. Bu yüzden egzersiz setlerinizin en az iki dakika sürmesi gerekmektedir. Egzersizlerinizi eşit tempoda sürdürün. Tüm egzersiziniz bittikten sonra iki üç dakika kadar dinlenin. Böylece dairesel egzersizinizin bisiklet veya koşu bandında yapılan egzersiz etkisi gösterecektir. Egzersizinizin kardiyovasküler etki göstermesi için ise 20-30 dakika sürmesi gerekmektedir. Bu da set sayısının 6-10 döngü şeklinde devam etmesi demektir. Bu egzersizi haftada 3 kez tekrar ederek kardiyak egzersize ihtiyaç duymadan yağ yakmanız mümkün.

  Yağ yakmanın yanı sıra eğer hacim kazanabilmek ve güçlenmek istiyorsanız, dairesel olmayan egzersiz hareketleri sizin için daha etkili bir yöntem olacaktır. Hacim kazanabilmek için normalde kaldırmış olduğunuz ağırlıklardan daha az ağırlığa sahip olan ağırlıklarla çalışmanız da yararınıza olacaktır.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleEgzersiz Maskesi
  Sonraki makaleSimge Topçu
  asdasd