Ana sayfa Antrenman Karın Kasları İçin Dört Ana Hareket

Karın Kasları İçin Dört Ana Hareket

3225
0
PAYLAŞ

1) Crunch

Crunch spor salonunda ya da evde yapabileceğimiz en kolay ve aktiflik açısından en iyi hareketlerden biridir. İster elimizde ağırlıkla ister ağırlıksız uygulayabileceğimiz bu hareket rectus abdominis kaslarının üzerinde çok büyük etkisi vardır. Fakat crunchın kötü bir yanı da vardır. O da belin c şeklini alması, yani belin biraz bükülmesi. Yine de dikkatli ve yavaş bir şekilde yaparsak, beldeki sinirlere çok fazla baskı yapmayacağımız için hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Crunch Hareketi Nasıl Yapılır ?

2) Leg Raises

Leg raises pelvicel kaslarımız dahil olmak üzere alt karın kaslarımızı aktive eden güzel bir harekettir. Bir çok şekilde uygulanabilen bu hareket ister ağırlıkla ister ağırlıksız yapılabilir. Leg raisesın aktif olarak yapılmasını desteklememin sebeplerinden en önemlisi pelvicel lordozun düzelmesine yardımcı olmasıdır.

Hanging Leg Raise Nasıl Yapılır?

3) Plank

Plank yerde yaptığımız izometrik bir harekettir. Hareketsiz sabit bir şekilde durarak, kaslarımızın uzayıp kısalarak değil de komple dirençte kalarak çalışmasını sağlar. Core kaslarını ve bel kaslarını da çok fazla aktive eder. Bu hareketi her spor dalıyla uğraşan sporcu antrenmanına eklemelidir. Çünkü patlayıcı kuvvette temel güç kaynağıdır.

plank

4) Russian Twist

Yerde yapılan bu hareket komple karın bölgesiyle beraber oblik kaslarını yüksek derecede aktive ederek geliştirmemizi sağlar. Ağırlıklı ya da ağırlıksız yapılabilir. Her karın antrenmanına ekleyeceğimiz hareketlerden biridir.

russian-twist

asdasd