Kas Hipertrofisi

  2733
  0
  PAYLAŞ

  Kas hipertrofisi, kasların normalden fazla beslenerek hacminde artış sağlanması demektir. Hipertrofi de kaslar hücre sayısı olarak değil hacim olarak artış gösterir. Hipertrofi miyofibriller ve sarkoplazmik hipertrofi olarak ikiye ayrılmaktadır.

  Sarkoplazmik Hipertrofi

  Sarkoplazma kaslardaki miyofibrilleri çevreleyen sıvı ve enerji kaynağından oluşur. İçerisinde glikojen, ATP, kreatin fosfat ve su gibi maddeleri bulundurur. Kaslara kan sağlayan damarların boyutunun artışı da sarkoplazmik hipertrofiye dahildir. Genellikle kılcallaşma adıyla bilinmektedir.

  Miyofibril Hipertrofi

  Miyofibriller kas iplikleri demetleri yani bir kasın kasılmasını sağlayan parçalardır. Her bir iskeletin kas lifinde bulunmaktadır. Her kas hücresinde çok sayıda bulunur. Miyofibril hipertrofi vücudunuzun alışık olduğundan daha fazla ağırlık kaldırmasıyla ortaya çıkmaktadır. Vücudumuz bunu bir yaralanma olarak kabul eder ve miyofibrillerin yoğunluk ve hacimlerini yükselterek reaksiyon gösterir. Bu yüzden büyümek için ağır çalışmak gerekmektedir.

  Miyofibril Hipertrofi Antremanı

  Miyofibril büyümeyi başarmayı hedefliyorsanız kesinlikle ağır kaldırmanız gerekir. Unutmayın ki ne kadar ağır çalışırsanız kas lifleriniz o kadar kuvvetlenir ve zarar görür. Bu nedenle büyümek için normal bir ağırlıkta çok tekrar yapmak yerine daha fazla zorlanacağınız bir ağırlıkta az tekrar yapmanız daha çok fayda sağlayacaktır.

  Sarkoplazmik Hipertrofi Antremanı

  Sarkoplazmik büyüme genel olarak yorgunluk bitkinlik antrenmanı olarak bilinmektedir. Yorgunluk antrenmanını 45 ila 90 saniye arasında kısa dinlenme süreleri ve 10 ila 15 arasında tekrarla yapacağınız antrenmandır. Hızlıca ve doğrudan kas hücrelerimize pompalanmış olan enerjiyi hızlıca ve doğrudan kullanmaktır. En kısa yoldan enerji kaynaklarımız ATP ve kreatin fosfat depolarımızdır. Fakat bunlar 7 ila 10 saniye gibi oldukça kısa zamanlarda tükenmektedirler. Bundan sonra vücudumuz enerji ihtiyacını gidermek için glikojenleri parçalayacaktır. Bu reaksiyonda kaslarımızda laktik asit birikmesini sağlayacak ve yanma hissini ortaya çıkaracaktır.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleTrapez Egzersizleri
  Sonraki makaleBacaklar İncelir Mi?
  asdasd