Ana sayfa Sağlık Kas İltihabı Nedir?

Kas İltihabı Nedir?

3584
0
PAYLAŞ

Halk arasında kas romatizması olarak bilinen kas iltihabı genellikle bel boyun ve de göğüs olmak üzere sekiz farklı bölgede sıklıkla görülmektedir. Asıl sebeplerinden biriside liflerin gerilmesi ya da sertleşmesine bağlı olarak kasların üzerinde bir baskı oluşması denebilir. Kas iltihabı genel olarak söylemek gerekirse vücudun 11 noktasındaki kaslarda romatizma şeklinde kendini gösterebilir. Her hastalığın olduğu gibi kas iltihabının da belli başlı belirtileri vardır. Bu belirtileri ya da yan etkileri sıralamak gerekirse;

Kas iltihabı belirtileri

Kas iltihaplanmasının birçok belirtisi vardır bunlardan en bariz olanı içten dışa doğru harmonik olarak azalıp artan sızlamadır. Diğerleri ise; bir bıçak batmışçasına kadar keskin bir ağrı, Bölgeden gelen yanma hissi, uyuşukluk, vücudun o bölgesinden vücuda yayılan bir yorgunluk ve uyku düzeninde bozulmadan oluşmaktadır.

Kas iltihabının oluşma sebepleri ise çeşitlilik göstermekte olup iltihabın görüldüğü bölgeye göre de değişiklikler göstermektedir. Eğer ki tüm bunları iki ana başlık altında vermek gerekirse kas iltihaplarını çevresel faktörlerden kaynaklananlar ve de vücudun içindeki istemsiz çalışan kasların diğerlerine zarar vermesi şeklinde ayrılabilir. Bu iki guruptan ilki daha fazla görülmektedir. Buda gösteriyor ki Yapılan hareketler kas iltihabına sebep olmaktadır. Kişinin hareketlerinde aşırılık göstermesi ya da belli başlı kasları ağırlıklı olarak kullanması kas iltihaplarına sebep gösteren ilk etmendir. Peki, kas iltihabının tedavisi nelerdir. Kas iltihabının sebepleri farklılık gösterebildiği gibi tedavi yöntemleri de görüldüğü bölgeye göre çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan ilki ağrının baş göstermiş olduğu bölgeyi sıcak tutmaktır en iyi yöntem ise sıcak su banyosudur. Uyku ilaçları, sınırlı uyuşturma, fizik tedavi ve antideprasan hastalığın ilerlemiş kısımlarında daha etkilidir ve daha garantili sonuçlar vermektedirler. Bunların dışında ise ameliyatla düzeltme aşırı iltihaplanma durumlarında mümkündür.

asdasd