Kas Yırtılması

  2650
  0
  PAYLAŞ

  Gittikçe daha sağlıklı bir nesil olmaya başladığımız aşikar. Plates, fitness, aerobik ve daha birçoğu hayatımızın bir parçası olmuştur artık. Sabah akşam yapılan yürüyüşler de cabası.

  Fazla yapılan sporlarla da abartıya kaçtığımızda birçok rahatsızlık da beraberinde geliyor. Halsiz düşmeler, baş dönmeleri hatta bayılmalar ve tabii ki kas yırtılması gibi daha birçok rahatsızlıklar. Kas yırtılması nedir diye soracak olursak aşağıdaki maddeler çok dikkatli incelenmelidir.

  Kas Yırtılması Nedir?

  Kaslar vücudumuzun kolayca hareket edebilmesini sağlar. Kemikler ayakta kalmamızı sağlıyorsa da bunların aynı zamanda dokusudur kaslarımız.

  Kasıklarımız uyluk ve abdominal arasında kalmış olan bölgede bulunmaktadır. Beş adet kas bulunmaktadır. M. Adduktor Longus, M. Adduktor Bravis, M. Pektineus kısa kaslar ve M. Adduktor Magnus ve M. Grasilis uzun kasık kaslarımızdır.

  Kas Yırtılmaları Nasıl Oluşur?

  Spor yaralanmalarının çeyreğini oluşturan kas yırtılmaları genellikle vücudun kaldıramadığı güçte bir hareketin yapılmasıyla oluşmaktadır.

  Sadece spor esnasında değil aynı zamanda günlük yaşantımızda da yapılan ani hareketler kas yırtılmalarına neden olabilir. Yani kısacası kas yırtılmaları nasıl oluşur diye soracak olursak vücudun taşıyamayacağı ağırlık ve güçtür.

  Kas Yırtılmalarında Ne yapılmalı?

  Kas yırtılması küçük bir rahatsızlık olarak görülse de oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Kas yırtılmasında şüpheleniyorsanız o uzvunuzu olabildiğince kullanmamaya özen gösterin.

  Kas Yırtılmalarının Belirtileri Nelerdir?

  Kas yırtılmalarının belirtileri nelerdir diye soracak olursak bu çok önem arz eden bir konudur. Hasar alan yerde şişme, kızarıklık ve ağrılarla kendini çok çabuk belli eder kas yırtılmaları. O yüzden çok çabuk anlayabilirsiniz.

  Kas Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Kas yırtığı fazla sıkıntı yaratmayacak bir boyuttaysa alçı ve küçük tedavi ilaçlarıyla giderilebilir ama sıkıntı yaratacak ve ciddi bir problemse o zaman tıbbi yardımlar ve bıçak altına yatmak da gerekebilir.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleKas Lifi Tİpleri
  Sonraki makaleObezite
  asdasd