Kaslar Nasıl Çalışır? Filamentler Ve Kasılma

  2451
  0
  PAYLAŞ

  İnsanlarda ve hayvanlarda bulunan, kasılarak ve açılarak vücudun her türlü işlevini yerine getiren yapılara kas denir. Kaslar fibril adı verilen telsi dokulardan meydana gelmektedir. Kaslar vücutta yerine getirdikleri tüm görevleri sinirler yardımıyla yapar. Ayrıca vücudumuzda düz kas, çizgili kas ve yürek kası olmak üzere üç çeşit kas bulunmaktadır.

  Kaslar Nasıl Çalışır?

  Kaslar kasılma ve gevşeme hareketlerinde bulunarak işlevlerini yerine getirirler. Kasılma hareketinde bulunan kaslar kısalarak sertleşir ve şişer, gevşeme hareketinde bulunan kaslar ise uzayarak yumuşar ve incelir. Kaslar bu işlemleri protein yapılı iplikler olan aktin ve miyozin sayesinde gerçekleştirir. Protein yapılı bu ipliklerin ince kas yapıyla ilgili olanına aktin, kalın kas yapısıyla ilgili olanına ise miyozin adı verilir. Kasların kasılıp gevşemesi, büyüyüp gelişmesi için çok önemli olduğundan aktin ve miyozin yapıları sağlam ve güçlü olmalıdır. Kasların gelişmesinde hayati önem taşıyan protein yapılı bu iplikler kasların gücünü göstermesinde çok önemli rol oynarlar. Protein yapılı aktin ve miyozinlerin birleşmesiyle miyofibriller, miyofibrillerin kendi aralarında birleşmesiyle fibriller, yaklaşık olarak 10-15 fibrilin birleşmesiyle fasiküller, fasiküllerin kendi aralarında birleşmesiyle de kas dokusu oluşur.

  İnsanların istemli bir şekilde kullandığı ve geliştirmeye çalıştıkları kaslara çizgili kas adı verilir. Bu kaslar vücut ağırlığımızın ortalama %40’ı ile %50’sini oluşturmaktadır. Kas sisteminin gelişmiş ve sağlam olması insanlar için oldukça önemlidir. Sağlam bir kas sistemi sağlıklı bir birey olmak için olmazsa olmazlardandır. Sağlıklı bir vücudun yapı taşı sağlıklı bir kas sistemidir.

  Sağlam Bir Kas Sistemine Sahip Olmak İçin Ne Yapmalı?

  Daha güçlü bir kas sistemine sahip olmak için öncelikle yapmanız gerekenler kasların günlük ihtiyacını karşılayabilecek zengin besin değerleri olan besinler tüketmek ve bol bol su içmektir. Eğer bu ikisini uygulamazsanız 24 saat de çalışsanız kendinizi yormaktan öteye gidemez ve kaslarınızı güçlendiremezsiniz. Kasların gelişimi ve büyümesi için atlamamanız gereken bir ikinci konu istikrarlı bir antrenman programıdır. Kendinize sağlam bir antrenman programı hazırlayın ve hiç aksatmadan antrenmanlarınıza devam edin. Kas gelişimi için değinmeden geçemeyeceğim diğer konu ise düzenli uyku konusu. Yeterli düzeyde antrenman yaptıktan sonra kaslarınızın onarılması gerekecek. Aksi halde kaslarınız gelişimini tamamlayamaz. Kaslarınızın gelişmesini ve büyümesini istiyorsanız gece uykusunu asla atlamayın.

   

  asdasd