Kaslarda Hacim Dengesizliği

  4713
  0
  PAYLAŞ

  Kaslarda Sağ Sol Hacim Dengesizliği ve Gidermenin Yöntemi

  Kaslarda sağ sol dengesizliği hemen her sporcunun başına gelen oldukça zor bir durumdur. Özellikle işe yeni başlayan sporcuların ilk etapta paniklemesine neden olan bu durum birçok profesyonel sporcu tarafından da yaşanmakla birlikte 2 ay içerisinde eskiye çevrilebilmektedir. Bu durum vücut hareketlerinden ve yapılan antrenmanlardan kaynaklı olabilir. Bununla birlikte bu durumu vücudunuzun hemen her bölgesinde görmeniz olası bir durumdur. Bunun nedeni ise olduğu konum bir şeyi değiştirmeden kasların belli başlı sebeplerden dolayı az veya çok gelişebilmeleridir. Bu durumun birçok sebebi vardır. Kaslarda sağ sol dengesizliği sebepleri arasında günlük hayatta devamlı kullandığımız uzuvlarımız bile açığa yol açar. Buna örnek verecek olursak en sık karşılaşılan sorun olan kol dengesizliği sorununda sağ el bardak, kapı, saç, ayakkabı, poşetler ve birçok unsurla spor haricinde muhatap olurken maalesef diğer kolumuz tembelliğe alışır ve sağ kolumuza göre geride kalır. Bu durumun her vücut bölgesi için farklı çözümleri vardır.

  Sizlere bu yazımızda kaslarda sağ sol dengesizliği sorununun çözümü konusunu anlatacağız. Bu tarz bir problemle karşılaştığında uzman olmayan kişi veya kişiler tarafından yanlış bilgi alan birçok genç sporcu emeklerini ziyan etmiştir. Sizlerde bu topluluğa katılmak istemiyorsanız özellikle kas dengesizliği problemi baş gösterdiği andan itibaren uzman kişi veya kişilere başvurun. Eğer spor etkinliklerinizi bireysel çabalarınızla ilerletiyorsanız bizim gibi uzman kişilerin yazdığı yazıları okuyarak yolunuza devam edin. İlk olarak “Zayıf olanı daha çok çalıştır!” klişesini bir kenara bırakın. Spor salonlarında verilen en yanlış bilgi budur. Bu bilgiyi verenlere güvenmeyin ve şimdi vücut bölgelerinize göre vereceğimiz antrenmanları uygulayın. Sonrasında geçecek olan yaklaşık 2 aylık süreç içerisinde değişimi fark edeceksiniz.

  Kollar

  Kaslarda sağ sol dengesizliği kol kısmında birçok sporcunun karşısına çıkar. Sporun başlangıcından itibaren varlığını gösteren ve en çok meyveyi sunan kollar sonrasında bazı dengesiz ilerlemelere uygun ortam hazırlayabilirler. Böylesi bir durumda sporcu yaptığı antrenmanları ve çalışma temposunu her iki kolu için ayrıca hesaplayıp sonrasında hangisini az çalıştırdığını sorgulamalıdır. Bunu yaptıktan sonra ortada büyük bir sorun görünmüyorsa sporcu günlük hareketlerine odaklanmalıdır. Haydı kollarda meydana gelen kas dengesizliğini nasıl gidereceğimize bakalım.

  Böyle bir durumla karşılaştığınızda zayıf olan kolunuzu diğerine göre çok çalıştırmak fikrini aklınızdan bile geçirmeyin. Bu harekette bulunmak aradaki kas hacmi farkını açmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle her iki kolunuzu da önceki temposunda çalıştırmaya devam edin. Tek yapmanız gereken ikili antrenmanlara yönelmek olmalıdır. Bunun yanında günlük hayatta en çok kullandığınız elinizi de bir aylığına diğeriyle değiştirin. Mesela artık kapılarınızı sol kolunuzla açın bu sayede günlük hayatta sahip olduğunuz gücü zayıf kolunuzla da sağlayabilir arada ki kas dengesizliğini kapatabilirsiniz.

  Göğüs

  Flat Dumbbel  Chest Press ile bu açıklığı kolayca kapatabilirsiniz. Kaslarda sağ sol dengesizliği göğüs kısmında diğer bölgelere göre daha az görülmekle birlikte uzun süreli bir çalışmaya bağlı olarak kısa sürede giderilmektedir. Bu açık eğer göğüs çalışmayı bırakırsanız daha da artacaktır. Ne yazık ki spor salonlarında böyle bir sorun duyulduğunda uzman bilgisine sahip olmayan kişiler göğüs çalışmanın bırakılması gerektiğini belirtirler. Bu durumu kesinlikle yapmayın böylesi bir hamleyle sahip olduğunuz birikimi kaybedebilirsiniz.

  Eğer bu antrenmanlar iki ay sonrasında sizleri istediğiniz noktaya getirmezse bu durum ortaya çıkan açıklığa bağlıdır. Bir sonraki antrenman programınıza Incline Dumbbell Chest Press egzersizini de eklemeniz gerekiyor. Bu iki antrenmanı iki ay boyunca mantıklı bir şekilde uygularsanız medyana gelen dengesizliğin giderek kapandığını göreceksiniz.

  Sırt

  Özellikle spora yeni başlayanların ilk dönemlerde karşılaştığı bir sorundur. Kaslarda sağ sol dengesizliği sırt bölgesi için oldukça yaygın olarak görülmekle birlikte kolayca telafisi yapılabilir bir sorundur. Böylesi bir sorunla karşılaşıyorsanız sırt için yaptığınız antrenmanlarda canınızın yanmasını önlemişsiniz demektir. Sporun en zor aşamalarından biri olan sırt çalışmalarında eğer gereken acıyı çekmezseniz böylesi bir durumla karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle uzman hocalarla çalışan kişiler birçok kez sırt konusunda uyarılar alırlar.

  D-Bar Lat Pulldown ve One Dumbell Row antrenmanlarıyla ciddi bir gelişme gösterebileceğiniz bu sorunu giderirken diğerlerinin aksine daha az enerji harcamanız gerekecek. Kas kütlesi diğerlerine göre daha az ve tatminkar olduğundan bu bölgede yapacağınız çalışmalar kısa süreli ve çabuk etki gösteren çalışmalar olacaktır.

  Biceps

  Bu sorunun çözümü oldukça kolaydır. Kaslarda sağ sol dengesizliği biceps bölgesinde meydana geldiğinde yapmanız gereken şimdi sizlere önereceğimiz iki adet antrenmanı altı hafta arayla kontrol ederek açık kapanana kadar uygulamaktır. Alternating Dumbell Curl ve Incline Dumbbell Curl bu dengesizliği gidermek için size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu antrenmanları uygulayarak Biceps bölgelerinizde oluşan sorunları yok edebilirsiniz.

  Triceps

  Yine kol bölgesinin en nankör kısımlarından olan Triceps bizlere inanılmaz stresli anlar yaşatabilir. Burada oluşacak dengesizliklerin kontrolü biraz zorlayıcı olabilir. Bu nedenle uzun soluklu çalışmalar öneriyoruz. Kaslarda sağ sol dengesizliği tricesps bölgesinde biraz zorlayıcı bir antrenmanla giderilebilir. Lying Dumbbell French Press ve Dumbbell Triceps Extension bu soruna uygulanacak en iyi antrenmanlardandır.

  Bacak

  Bacaklar için yaptığınız antrenmanlar oldukça zorlayıcıdır. Ancak bu dengesizlik bacaklarınızda meydana geldiğinde bu sorunu vereceğimiz antrenmanlarla veya koşarak halledebilirsiniz. Split squat ve Single leg dumbbell Romanian Deadlift bu sorunu çözmenize yardımcı olacak antrenman çeşitleridir. Kaslarda sağ sol dengesizliği bacak bölgesinde kolaylıkla giderilir.

  Omuz

  Kaslarda sağ sol dengesizliği omuz bölgesinde nadir görülmekle birlikte birkaç kolay antrenman sonrasında kolaylıkla giderilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Seated Dumbbell Shoulder Press veya Single Arm Side Lateral Raise antrenmanlarını uygulamanız gerekmektedir. Böylesi bir uygulama sonrasında oldukça kolay ve yorucu olmayan süreçlerle bu sorunu çözebilirsiniz.

  Bu sorunları çözerken sakin olup uzun süreli yorucu olmayan çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Hemen hepsi maksimum 6-8 hafta sonrasında size düzelmelerini gösterecektir. Bu konuda uydurulan hurafelere inanmayın. Bol sporlu günler!

   

  asdasd