Ketojenik Diyet

  4547
  0
  PAYLAŞ

  Karbonhidrat bakımından fakir diyetlerden olan Ketojenik diyet, bir çok hastalığın iyileşmesinde oldukça etkili. Kanda yüksek şeker düzeyini engelleyen bu diyet kanser hastalarının iyileşmesinde de başvurulan bir diyet yöntemi. Kandaki şeker oranı vücuttaki kanser hücrelerini beslediğinden ve arttırdığından dolayı kullanılan bu diyet ile kanser hücrelerinin büyümesi ve metastaz yapmasının yavaşladığı kanıtlanmış bir gözlem. Son dönemlerde düşün karbonhidrat diyetlerinin tiryakileri sayesinde oldukça gündemde. Ketojenik diyetin özelliği de sadece karbonhidrat bakımından fakir olması değil. Tek amacı zayıflatma olmayan bu diyet, birçok hastalığın da iyileşmesinde yardımcı oluyor. Araştırmalar en başarılı kısımın kanser hücreleri üzerindeki etkisi olduğunu kanıtlıyor. Diyet kanser hücrelerini yavaşlatırken, kanser tedavisinde kullanılan yöntemlerden olan kemoterapi ve radyasyonun da bu diyet ile vücuda daha çok etki ettiğini ortaya koyuyor. Peki Ketejonik diyet nasıl yapılır?

  Katejonik Diyet Neler İçeriyor?

  Yemeklerinizi ekmek olmadan tüketmeye alışmalısınız. Bunun artı yanı ise yemeklerinizin ne kadar lezzetli olduğunun tadına varıyorsunuz.

  Yüksek kalitede soğuk sıkılmış bitkisel yağları tercih etmelisiniz. Bu yağlar, en temel yağ asitlerini ve yağda eriyen vitaminleri sağlarlar. Kenevir yağı, kolza tohumu yağı, keten yağı, ve balık yağı bu yağlar içerinde en nitelikli olanlarıdır. Bu yağlar hava almamalı ve ısıtılmamalıdır. Salatalarınızda biraz da lor peynirle bu yağları tüketebilirsiniz. Yalnız günde sadece 4-6 gram omega 3 içerecek kadar.

  Diyet ürünleri yani popüler ismiyle “ligt” süt ve süt ürünlerini tüketmeyin. Bu ürünler sanıldığının aksine daha fazla süt şekeri ve şeker ilavesi bulundurur.

  Peynir seçiminde isse tam yağlı olanları yani kaşar, alp peyniri gibi peynirleri tercih edin. Çünkü bunlarda karbonhidrat miktarı oldukça düşüktür.

  Öncelikli tercihiniz etten yana olsun. Özellikle meralarda beslenen hayvanların etleri bu konuda hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleBe Sports Storm Bcaa
  Sonraki makaleMultipower Mass Gainer
  asdasd