Kıl Kas Gelişimini Engeller Mi?

  13529
  0
  PAYLAŞ

  Herkesin bildiği bir gerçek vardır ki bu gerçek saç tellerinden tutun da vücudunuzdaki tüm kılların proteinle beslendiğidir. Yediğimiz besinlerin çoğu direk olarak vücuda yaramaz. Organlarımıza yayılarak büyümemizi sağlar. Aynı zamanda beslendiğimiz gibi de vücudumuz şekil alır. Eğer sağlıklı besleniyorsak vücudumuz daha orantılı olurken, sağlıksız besleniyorsak vücudumuz yağ dokularıyla örtülü sağlıksız bir görünüm alacaktır. Kas dokusunun da proteinlerden oluştuğunu biliyoruz. Bu yüzden akla faklı sorular gelmektedir. Bu sorulardan birkaçını makalemizde inceleyeceğiz.

  Kas İçin Alınan Protein Kıl Tarafından Kullanılır Mı?

  Kaslarınız için almış olduğunuz protein kıl kökleri tarafından kullanılmaz. Çünkü derimiz ve kas dokularımız arasında birçok katman vardır ve kıl kökleri kas dokularından tamamen ayrı beslenir. Kıllar için gerekli olan amino asit ve proteinler kasların ihtiyacı olan protein miktarlarının yanında yok denilecek kadar azdır. Bu yüzden kıl kökleri protein alış kas oluşumunu engeller gibi düşüncelerden uzaklaşın.

  Peki Neden Profesyonel Sporcularda Kıl Yok?

  Aslında bu sorunun cevabı yukarda bahsettiğimiz konuyla hiç alakası olmayan bir cevap. İnsanlar böyle şehir efsaneleri duyarak kıl kökleri protein emiyor bu yüzden kas oluşumunda zarar veriyor tüylerden kurtulmak gerek sporcularda da kıl yok gibi düşüncelerde bulunuyorlar. Halbuki sporcuların tüyleri bilerek isteyerek alınıyor ve tamamen estetik amaçlıdır. Aksine kılları yok etmek demek kıl köklerinin güçlenmesi ve daha sonraki zamanlarda şimdi kullandığı protein miktarlarından çok daha fazla proteine ihtiyaç duyması anlamına gelmektedir. Eğer kıllar vücuttaki kas gelişimini engelleyecek olsaydı saçlarımızı bile yok etmemiz gerekecekti. Kas oluşumuyla alakası olmayan kıllar kaslı olan bölgede de oluşsa kas olmayan bölgede de oluşsa kas gelişimi için proteinleri etkilemez. Bu yüzden araştırmadan duyulanlara inanmamak gerekmektedir.

  asdasd