Ana sayfa Sağlık Kolanın Vücuda Zararları

Kolanın Vücuda Zararları

2450
0
PAYLAŞ

Kolanın içeriğinde yüksek oranda şeker, kafein, boya maddeleri, fosforik asit, karbondioksit gibi sağlığa zararlı maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin vücut için oldukça fazla zararı vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar, sütlü içeceklerin ve bunların başında gelen kolanın verdiği zaralar hakkında halkı bilinçlendirmek için süreli açıklamalar yapmaktadır. İşte kolanın vücuda verdiği zararlar;
Astım;
Kolanın içerisinde bulunan sodyum benzoat isimli madde, vücuttaki, potasyum emiliminin azalmasına neden olur. Bu da egzema ve özellikle astım hastalığını tetiklemektedir.
Böbrekler;
İçerisinde yüksek oranda fosforik asit bulunması, böbrek taşı oluşmasına yol açmaktadır. Bunun yanında çeşitli böbrek hastalıklarının da başlıca nedeni olarak gösterilmektedir.
Şeker;
Kola içildikten 20 dakika sonra, kan şekerini düşürür ve insülin harcanmasına neden olur. Böylece karaciğer yağ depolamaya başlar. İçildikten 40 dakika sonra ise şeker yeme isteği ile karşılaşılmaktadır.
Obezite;
Kola tüketimi obeziteyi tetikleyen en önemli unsurdur. Besleyici hiçbir değeri olmayan kola, gereksiz yere kalori almanızı sağlamaktadır.
Dişler;
Kolanın içerisinde bulunan şeker ve asit, diş minesine zarar vermekte ve çürük oluşumunu arttırmaktadır.
Kalp;
Kolanın içerisinde bulunan glikoz şurubu, metabolik sendrom adı verilen bir rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu hastalık da sağlıksız bir kalbe, yüksek tansiyona ve kollestorole neden olmaktadır.
Hormonlar;
Yapılan araştırmalara göre kolanın ambalajında bulunan BPA maddesi, endokrin sistemin bozulmasına ve hormonal bozukluklara neden olmaktadır.
Diyabet;
Yukarıda sayılan bütün etkenler, tıpta TİP2 adı verilen şeker hastalığını tetiklemektedir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir : Alkolün kas gelişimine zararları nedir ? 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd