Ana sayfa Antrenman Makaleleri Küçük Ve Büyük Kas Grupları

Küçük Ve Büyük Kas Grupları

12721
0
PAYLAŞ

Bir vücudu şekillendiren doku kastır. Kaslar da çalıştırıldıkça gelişir ve şekil alır. Bu şekillenme yalnızca bir dirence karşı güç uygulamakla mümkün olur. Herhangi bir kas grubunu çalıştırmak o bölgeyi zayıflatmaz. Zayıflama ya da incelme yağ ve kilo kaybederek mümkün olacağı gibi, kasları geliştirmek de bölgesel zayıflamayı ve kilo kaybetmeyi sağlamaz yalnızca o bölgedeki kaslara şekil verir.

Kas Grupları

Vücudumuzda çeşitli kas grupları vardır. Büyük ve küçük kas grupları olarak sınıflandırılabilir.

Birinci Grup – Küçük kas grupları; pazu (biceps), arka kol (triceps), omuz (shoulders/delts), ön kol (forearm) baldır (calf), sırt (trapez), serratus anterior yani sırtı yan taraftan mideye bağlayan pençe şeklinde kaslar, mide (rectus abdominis).

İkinci Grup – Büyük kas grupları; göğüs (chest/pecs: upper, middle, lower), bacak (hamstring, quadriceps), kanat (latissumus dorsi).

Kas Grupları ve Bilinmesi Gerekenler

Küçük kas gruplarından olan omuz aslında büyük kas gruplarına da dahil edilebilir. Çünkü ön, arka ve yan omuz olmak üzere 3 parçadan oluşan omuz kasları küçük ve büyük kas grupları arasında bir yerde bulunuyor denilebilir.

Kas gruplarının bir de dinlenme süreleri vardır. büyük kas grupları 72 saat dinlenmeli iken küçük kas grupları 48 saat dinlenmelidir. Fakat bu durum yapılan egzersize göre de değişebilmektedir. Örneğin izolasyon hareketi yaptıysanız bu hareketin dinlenme süresi diğer egzersizlere göre daha önce iyileşmektedir. Bu nedenle net bir dinlenme süresi olmamakta ve yapılan egzersize göre değişebilmektedir.

Hangi kas grubunu kaç kez çalıştırması gerektiğini bilen bir sporcu yaptığı antrenmanları bilinçli bir şekilde yapacaktır ve kısa sürede güçlü kaslara kavuşacaktır. Vücudunu tanımak sporcular için çok daha önemlidir.

asdasd