Kullanımına Ara Verilmesi Gereken Supplementler

  2216
  0
  PAYLAŞ

  Pek çok sporcu uyarıcı etkileri ve hızlı kas oluşumunu desteklemesi sebebiyle supplementler kullanmaktadırlar. Bu supplementlerin bir kısmı uzun vadeli kullanımlarda vücutta pek çok sıkıntıya sebep olabilmektedir. Bir kısmı ise uzun vadeli kullanımlara uygundur.

   Kullanım süresine dikkat edilmesi gereken supplementler

  1-Uykuya yardım edici supplementler

  2-Testosteron hormonunu arttırıcı supplementler

  3-Yağ yakıcı supplementler

  4-Enerji sağlayıcı supplementler

   

   

  Uykuya yardım edici supplementler

  Vücudumuzda üretilen melatonin maddesi kan basıncını yavaşlatarak rahat uyku sağlayan bir maddedir. Antrenman sonrası sporcular daha dinç uyanabilmek ve soluksuz uyuyabilmek için melatonin içeren yahut vücutta fazlaca melatonin salgılanmasını sağlayan supplementler kullanmaktadırlar. Uykuya yardımcı supplementler kısa vadede kaliteli uyku gibi gözükebilir fakat uzun vadeli kullanımlarda vücudunuzun doğal yollardan melatonin üretmesini engeller vücudunuzu hormonal tembelliğe alıştırır ve uyumak için sürekli uykuya yardımcı supplementler kullanmanız gerekir.

  Testosteron hormonunu arttırıcı supplementler

  Bu supplementler spor organizasyonlarında yasaklanan kimyasallardandır. Bu supplementler vücut da hızlı bir şekilde kas ve güç artımına yardımcı olur. Bu ürünlerin uzun süre kullanımı halinde doğal testosteron hormon üretimi durma noktasına gelir. Bu ürünlerin bağımlılık yapma özelliği vardır. Belli aralıklarla bırakılmalıdır. Aksi halde doğal hormon üretimi duracağı için vücutta var olan kas kütlesini koruma imkânı azalacaktır.

  Yağ yakıcı supplementler

  Termojenik yağ yakıcı supplementler uyarıcı etkiye sahiptirler ve metabolizmayı hızlandırıp hızlı yağ kaybını sağlarlar. İştah kaybını sağlayıcı etkisi vardır. Termojenik yağ yakıcı supplementlerin uzun vadeli kullanımı halinde vücutta aşırı kilo kaybı ya da vücudun supplementler bağışıklığı kazanması halinde etkisini yitirip hızlı kilo alımına sebep olması mümkündür.

  Enerji verici supplementler

  Enerji verici supplementler genellikle sporcular tarafından antrenman öncesi enerji verimliliğini arttırmak yüksek performans sağlamak için kullanılmaktadır. En çok kullanılan supplement Pre-workout supplementlerdir. Bu supplementler hassasiyet arttırıcı uyarıcılar içermektedir. Tek başına kullanımlarında genellikle sıkıntı oluşturmaz fakat birden fazla uyarıcıyla birlikte kullanımlarımda kan basıncını arttırdığı için ani kalp krizi gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

   

  asdasd