Ana sayfa Beslenme Kuruyemişin Faydaları

Kuruyemişin Faydaları

1789
0
PAYLAŞ

Kuruyemiş sevdası olanlar anlatacaklarıma kulak verin. Yediğiniz hatta severek tükettiğiniz kuruyemişlerin faydalarını ve zararlarını öğrenmeniz için sizin için derlemeler yaptık.

En fazla tüketilen kuruyemişler ve özellikler:

Hepimizin bağımlısı olduğumuz çekirdek hem bağımlılık yapıyor hem de faydaları saymakla bitmiyor. Ay çekirdeği kolesterol dengenizde değişiklik yaratıyor. Kolesterol düşüşü sağlarken ayçiçeği damar sertliğini gidermektedir. Aynı zamanda kalp ve sinir hastalıklarını önlemektedir. İdrar söktürücü etkisinin yanında solunum sistemi rahatsızlıklarında da iyileştirme sağlar.

Diğer bir bağımlısı olduğumuz kuruyemişlerden antepfıstığı faydası fazla olan kuruyemişler arasındadır. Gün içerinde 10 veya 12 tane tüketilen antepfıstığı vücut yağ dengesini sağlamaktadır. İçerisinde protein ve B1 ve fosfor ihtiyacınızı karşılayan %35 oranını kapsamaktadır. Kandaki kolesterol seviyesini düşürürken kalp hastalığı riskinizi de azaltmaktadır. Antepfıstığı aynı zamanda şeker hastalığı tedavisinde denge sağlamak için de fayda saplamaktadır. Kan şekerinde glikoz emilimi sağlar ve kan şekerinin yükselmesini engellemektedir. Antepfıstığı birçok hastalığın tedavisinde kullanılırken iltihap sökücü olarak da akciğer temizliği yapmaktadır. Göğsü yumuşatmanın yanında ağrıları hafifletir ve öksürük sorununun geçmesini sağlar. Faydası saymakla bitmeyen antepfıstığı daha birçok etkiyle vücudumuza fayda sağlar.

Yer fıstığı başka bir faydası olan kuruyemiştir. Antepfıstığında olan şeker dengeleme özelliğiyle bilinen B1 vitamini yer fıstığında da bulunmaktadır. Kalp sağlığını koruyan ve öğrenme kolaylığı sağlayan fonksiyonu da yadsınamaz. Yaşlanmaya karşı etkili olan ve vücudu koruyan yer fıstığı alkol ve sigaranın oluşturmuş olduğu zararlı etkiyi azaltmaktadır. İçerisindeki B3 vitamini sayesinde de kolesterolü düşürür ve dolaşımı artırır. Kanın pıhtılaşmasında da fazlaca yararlıdır.

Bir başka kuruyemişimiz de leblebidir. Anne sütünü artırmasıyla bilinen leblebi, mideyi de rahatlatmaktadır. En az yağ içeren kuruyemiştir. Tokluk hissi verdiği için diyet yapanlar için de tercih edilmektedir.

asdasd