Kuvvet Antrenmanı

  2823
  0
  PAYLAŞ

  Kuvvet antrenmanları fitness’ın en önemli yapı taşıdır. Tüm sporcular için hayati önem taşıyan bu antrenman güç ve hız için olmazsa olmazdır. Tüm sporcular iki amaç için yoğun bir şekilde antrenman yaparlar. Bu amaçlar ise güçlü ve hızlı olmaktır. Kuvvet antrenmanı bu iki amacı bir araya getiren oldukça etkili bir egzersiz türüdür. Bu antrenman sporculara kalıcı ve etkili bir güç kazandırmakta, ayrıca kazanılan kasların kaybolmasını da engellemektedir. Yani kuvvet antrenmanı iri kasların dışında kişiye güç de kazandırır. Bu nedenle tüm profesyonel sporcular kuvvet antrenmanına büyük önem vermektedir. Kuvvet antrenmanı yapmayan bir birey de güzel kaslara sahip olabilir ancak kuvvet antrenmanı yapan bir kişiye göre daha güçsüz olacağı kesindir. Bu antrenmana önem veren bireyler 70 kg ağırlığı zorlanmadan kaldırabilirken, çok daha fazla kasa sahip olan bir vücut geliştirme sporcusu 70 kg ağırlığı kaldıramayabilir. Bu nedenle kuvvet antrenmanları her sporcu için önemlidir.

  Kuvvet Antrenmanı Nedir, Ne İşe Yarar?

  Kuvvet antrenmanında esas amaç sporcuların kaslarını geliştirmekten çok sinir sistemini geliştirmektir. Kasların kapasitelerinin arttırılması için kuvvet antrenmanı yapılmaktadır. Zira bir insan kaslarını yaklaşık %35-40 verimle kullanabilmektedir. Kuvvet antrenmanı ile kasların kullanımından sağlanan verim %70-80’lere çıkarılmaya çalışılır. Bu da daha güçlü bir vücut anlamına gelmektedir.

  Kuvvet Antrenmanı Nasıl Yapılır?

  Kuvvet antrenmanında en az tekrarla ağırlık kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bu maksimum ağırlıkla yapılmak zorunda değildir. En az tekrar eden biçimde ne kadar ağırlık kaldırılabiliyorsa o şekilde kuvvet antrenmanı yapılmaktadır. Tekrar sayısı ise maksimum 5 olmalıdır. 3-4 defa yapılan tekrar daha etkili olacaktır. Bu şekilde çalışarak kaldırabileceğiniz en yüksek ağırlığı da bulabilirsiniz. Böylece antrenmandaki verimliliği maksimuma çıkarabilirsiniz. Bu şekilde kuvvet antrenmanında en fazla 2 set yapmanız daha uygun olacaktır.

  asdasd