Lif Tüketimi Neden Önemlidir?

  2384
  0
  PAYLAŞ

  Lif tüketimi neden önemli sorusuna cevap verebilmek için öncelikle lifin ne olduğunu bilmekte gerekir. Lifler, besinlerin bağırsak enzimleri tarafından sindirilemeyen kısmı olarak kısaca açıklanabilir. Genel olarak liflerin uzun sindirim ömrü sebebiyle enzimler bağırsakta daha uzun süre kalır ve oluşan bu enzim etkinliğiyle, beraberindeki besinlerin sindirimi daha iyi yapılır. Buda tüketilen besinlerden daha iyi verim alınması ve kana geçişi anlamına gelir. Fizyolojik olarak suda çözünebilen lifler ve suda çözünemeyen lifler olarak ikiye ayrılabilir.

  Suda çözünen lifler

  Temel olarak glikoz ve yağ emilimini etkiler. Bu liflerin en önemli faydası kandaki LDL değerinin ya da halk diliyle kötü kolesterolün düşürülmesi, kan şekerinin kontrol altına alınması ve tipII diyabette vücudun insülin direncini kırması açısından önemlidir.

  Suda çözünmeyen lifler

  Bu lifler beraberinde su tutarlar ve atık maddelerin bağırsaktan geçişini hızlandırırlar. Kabızlığı engeller, kabızlık problemi yaşayan kişilerin mutlaka diyetinde bulunması gereken bir besindir.

  Her ne kadar çoğu kişi tarafından yukarıdaki gibi fizyolojik olarak 2 ye ayrılsa da dünya sağlık örgütüne (WHO) göre böyle bir ayrımın çok da doğru olmayacağı açıklanmıştır. Bu yüzden genel olarak şöyle açıklamak daha doğru olacaktır:

  Lifler; bağırsak fonksiyonlarını arttırma, sindirim verimliliği gibi etkileri göz önüne alındığında birçok bağırsak hastalığı, şeker, kalp hastalıkları ve dolaşımsal hastalık risklerinin azaltılmasında önemli bir besindir. Ayrıca gerek kalorisinin düşüklüğü gerekse doygunluk hissi oluşturması sebebiyle, zayıflamak / formda kalmak isteyenlerin diyet listelerinde lif içeriği yüksek yiyecekler en başlarda gelmektedir. Peki, lif içeriği yüksek besinler nelerdir?

  Lif içeriği yüksek besinler

  Kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, bezelye, yulaf, arpa, havuç, brokoli, elma ve çoğu sebze gibi bitkisel ürünler lif içeriği yüksek besinlerdir. Günlük alınması gereken minimum lif miktarı ise 25 – 30 gramdır.

  asdasd