Ana sayfa Sporcu Gıdaları Maksimum Sonuç İçin 5 Önemli Supplement

Maksimum Sonuç İçin 5 Önemli Supplement

2163
0
PAYLAŞ

Spora yeni başlayanlar ve vücudunu güzel bir görünüme sokmak isteyen sporcu arkadaşlarımız, spora başladıkları andan itibaren spor salonunda olabildiğinden çok daha fazla efor sarf etmelerine rağmen bekledikleri sonuca ulaşamamaktadırlar. Bunun bir çok sebebi olmakla beraber en bilindik sebebi ise yapılan sporun diğer yapılması gerekenler ile desteklenmemesidir. Bu demek oluyor ki sporcu arkadaşımız spor salonunda idmanını çok güzel bir şekilde yapsa bile sporundan sonra beslenmesine ya da dinlenmesine dikkat etmezse istediği sonucu alması bir hayli zor olacaktır. Vücut geliştirme ilk başlarda çok zor olan ancak sonrasında çok kolay bir şekilde yapılan bir spordur. Bunun sebebi ise başlarda iyice zorlanan ve yıpranan sporcunun kaslar oluşmaya başladıktan sonra daha az yorulmaya başlaması ve buna alışan bünyenin yapılan idmana çok daha erken karşılık vermesidir.

Spora başladıktan kaç ay sonra vücudumda gözle görülür değişiklikler olur?

Spora başlayan birçok sporcunun merak ettiği soru aslında budur. Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte idmanlarını aksatmadan yapan, beslenmesine ve ardından dinlenmesine dikkat eden sporcularda bu süre 4 – 6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Spora başlandığında ilk bir ay sizi spora alıştırmak ve vücudunuzun çalışmayan kaslarını çalıştırmaktır. Yani bunu bir nevi maç öncesi ısınma koşusu olarak düşünebilirsiniz. Vücudunuz kendini geliştirmeye asıl olarak 2. Aydan sonra başlayacaktır. Spora yeni başlayanlar için tavsiyemiz bu ilk bir ayı dikkate almamalarıdır. Spora yeni başlayan sporcular ilk bir ay sonunda kas oluşmadı ya da bende her hangi bir değişiklik yok diye sporu bırakırlar. Ancak bu spor zor olan ancak meyvesini verdiğinde ise çok güzel sonuçlar veren bir spordur. Sizde spora başladıktan sonra ilk bir ayınızı sıkı idman ile geçirdikten sonra sonrasında kaslarınızı inşa etmeye başlayacaksınız. İlk bir ayın adı güçlenme ayıdır. Vücudunuzu bir piramit gibi düşünecek olursak ilk bir ayda bu piramidin sadece başlangıç kısmını inşa etmiş olursunuz. Sonrasında yılmadan çalışmak ve yeterli beslenmek size gereken piramidi inşa etmenizde yardımcı olacaktır.

Sakatlıklardan Uzak Durmanın Yolları

Body sporunda dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise sakatlıktır. Nasıl futbolda, basketbolda ve diğer sporlarda sakatlık varsa bu sporda da sakatlanma riskiniz vardır. Ancak diğer sporlarda sakatlık yaşamamak sizin elinizde değilken bu sporda sizin elinizdedir. Yani sporunuzu yaparken kendinizi kollar ve dikkat ederseniz sakatlama yaşama riskiniz en aza inecektir. Sakatlık yaşamamanız için sizlere ilk tavsiyemiz idman esnasında çok fazla ağırlık kaldırmamanız olacaktır. Bunun sebebi her kasın ayrı bir kütlesi vardır. Bu da demek oluyor ki herkesin kaldırabileceği ağırlık farklıdır. Sizin buradaki amacınız bu kütleyi arttırmaktır. En çok yapılan hatalardan biri çabuk kas yapmak için ağırlıkların fazlaca kaldırılarak işe başlanmasıdır. Ancak bu son derece yanlış bir algıdır. Amaç ağır yük kaldırmak değil sizin kaslarınızın çalıştırılmasıdır. Bu her kişide farklıdır. Yani şöyle ki arkadaşınızın kasları 20 Kg ağırlık ile çalışırken sizinki 25 Kg ağırlıkla çalışabilir. Siz 25 Kg ile başladınız diye arkadaşınız da kaldırabileceği yük olan 20 Kg dan fazla ağırlıkla işe başlarsa sakatlık kaçınılmaz olacaktır. Kademeler halinde ağırlıklar artarak sporun devamlılığının sağlanması sizi sakatlıklardan koruyacaktır.

Sporcular için supplementlerin önemi

Spor ile uğraşan her sporcunun günlük alması gereken protein miktarı vardır. Supplementlerin önemi işte burada ortaya çıkmaktadır. Vücudun gelişmesi için beslenmenin % 25 gibi bir oranda etkisinin olduğu düşünülürse alınan protein miktarı da son derece önemlidir. İnsan kilosunun 1,5 – 2 katı kadar protein almalıdır ki kaslar hacimce büyüyüp gelişebilsin. İdmanını güzelce yapan bir sporcu beslenmesine de dikkat etmelidir ki kaslar kendini yenilesin ve üstüne inşa edebileceğiniz sağlam temelleriniz olsun. Bu temeli sağlam kurmak için ise dengeli beslenme ana koşuldur. Öncelikle Supplement nedir sorusuna cevap verecek olursak; protein tozu, aminoasit, BCAA, Karnitin, Karbonhidrat, Kreatin bu saydıklarımızın hepsi Supplementtir. Bu vitamin ve minareler bir sporcu için olmazsa olmazdır. Bu saydıklarınızı nasıl alacağım diye düşünen sporcular olabilir ancak sporcular zaten bu gıdaları diğer ürünlerin içinde tüketiyorlar. Örneğin karbonhidrat makarna, bulgur gibi gıdalarda zaten bolca mevcuttur. Ya da protein süt, yoğurt, peynir gibi gıdalarda mevcuttur. Ancak sporcu arkadaşlara bundan daha fazlası lazımdır. Günlük sporla uğraşmayan bir birey kilosu ile eş değer protein alırsa ona yeterli olur ancak bu miktar size yeterli olmayacak ve hacimce büyümenizi sağlamayacaktır. Örneğin 70 Kg ağırlığına sahipseniz 70 * 1,5  gr protein miktarından 105 gram protein almalısınız ki kaslarınız hacimce büyümek için olanak bulabilsin. Başlangıç olarak bu miktar yeterli olacaktır ancak kas yapmaya başladıkça bu miktar yeterli gelmeyecek kilonuzun iki katı olan 140 grama doğru ilerlemeniz gerekecektir.

 

Protein alınırken dikkat edilmesi gerekenler

Hacimce büyümek isteyen sporcuların kilolarının 1,5 – 2 katı kadar protein almaları gerektiğinden bahsetmiştik. Bu kadar yüklü proteini ise sadece beslenerek almak mümkün değildir. Bu yüzden kana daha hızlı karışan protein tozları devreye girmektedir. Protein tozları sadece tek başına alınmamalı besinlerle beraber tüketilmelidir. Yani demek oluyor ki sadece protein tozu içiyorum diye kişi beslenmesini aksatmamalıdır. Bunun amacı beslenmenin yanına takviyedir. Ancak protein tozları sadece besin olarak kullanılırsa kişi için zararlı olabilmektedir. Proteini besinlerden alabildiğiniz kadar alın sonrasında kalan miktarı ise protein tozu ile tamamlayın. Bu sayede hem doğal yollarla beslenmiş ve kas inşasında yol kat etmiş olursunuz hem de çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmadan kaslarınızı hacimce genişletebilirsiniz. Protein alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise protein tozunun spordan 45 dakika önce alınmasıdır. Eğer bu şekilde tozu kullanırsanız sıvı halinde alınan protein tozu spor esnasında kasların inşasını daha da kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda yapmış olduğunuz sıvı takviyesi de spor yaparken daha geç yorulmanızı ve direncinizi arttıracaktır.

asdasd