Midye Sever Misiniz?

  3339
  0
  PAYLAŞ

  MİDYELER

  Dönüşerek, mideye size kas kazandırabilir. Düşük kalorili olmasına rağmen midye, protein ve kas dostu omega-3 yağ istleri bakımından oldukça zengindir. Bu kremamsı et her lokmada çalışan kaslarınıza oksijen gitmesi için gerekli mineral ve demiri dağıtır. Diğer deniz ürünlerine nispeten daha uygun fiyatı olması ve daha kolay temin edilmesi de omega-3 yağını vücudumuza kazandırmamız için midyeyi tüketmemizi daha cazip kılıyor. Kalori açısından düşük, prtein açısından zengin olduğunu söylediğimiz midye birçok mikro besin, vitamin ve mineral kaynağıdır. Ortalama olarak 85 gr. pişmiş midyede 146 kalori, 4 gr. yağ, 1 gr. doymuş yağ, 20 gr. protein, 6 gr. karbohidrat, 48 mg. kolesterol ve 314 mg. sodyum bulunmaktadır.

  Genel olarak tuzlu suda pişirilir çünkü diğer kabuklu deniz ürünlerinden daha üksek miktarda sodyum içerir. Midyeler, kabuklarıyla birlikte veya kabuklarından ayrılarak bişirilebilir. Dondurulmuş, taze, konserve, füme şekilde bulunabilir. Çeşitli renkleri olan midyenin bizim tükettiğimiz ve kolaylıkla bulabileceğimiz çeşidi siyah olanları. İstiridyenin aksine midye daha çiğnelinebilir.

  Ayrıca bu miktarda pişmiş midyenin etli kısmı, 20.4 mcg. B12 Vitamini içerir yani kabaca günlük tavsiye edilen değerin %340 ını. B-12 Vitamini, sağlıklı bir sinir sistemi, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, büyüme ve gelişimi için greklidir. Ayrıca aynı miktar günlük selenyum ihtiyacının %108′ ini , manganezin ise %288 ini karşılar. Selnyumbağışıklık sistemi fonksiyonları ve tiroid bezleri için önemliyken, manganez kemil sağlığı ve enerji metabolizması için önemlidir. Yani midyeden, B Vitaminleri, C Vitaminleri ve folat gibi bir çok temel vitaminlerin yanısıra selenyum,manganez, demir, fosfor, potasyum, çinko gibi vücudumuzun temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz
  Diğer kabuklu deniz ürünleri ve balık çeşitleri gibi, midye de kırmızı ete nazaran aynı ölçüde yüksek protein miktarına sahip olmasına rağmen daha az yağ, doymuş yağ ve en az %25 daha az kalori içerir. Yaklaşık olarak 15 midyenin etini tüketmek, 170 gr. kırmızı et tüketmeye eşdeğerdir. Düşük kalorili diyet programınız varsa kırmızı et yerine protein açısından zengin olan midyeyi tüketmeniz kilo verme hedefinizde size daha hızlı sonuçlar sağlayabilir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd