Muscletech Essential Casein İncelemesi

  2617
  0
  PAYLAŞ

  Kaslarımız aslında spor salonunda spor yaparken değil biz evde dinlenirken kendini onarıp geliştiriyor, özellikle de gece uyurken. Bu yüzden yatmadan önce protein alımınız son derece önemlidir çünkü vücudun uyku süresinde saatler boyunca hiçbir besin almaz. Her proteinin vücutta işlevi aynı değildir, örneğin whey proteini hızlıca hazmedilir ve kandaki aminoasit seviyesini 1 saat içerisinde yükseltir. Sabah uyanıldığında ve antrenmandan hemen sonra alınan protein vücutta protein sentezinin uyarılmasında yardımcı olur. Öbür yandan casein ise yavaş emilen bir protein türüdür, besleyicilik açısından ise whey ile benzer etkiye sahiptir ama emilim şekli wheyden farklıdır. Casein, midede gastrik asitin pH değerinde çözünmeyen “Bolus” denen jel kıvamında bir pıhtıdır. Bu protein türü yavaş bir şekilde saatler boyunca çözülür ve bu yavaş çözünme sonucunda kandaki aminoasit miktarını sürekli bir şekilde arttırır bu sayede uzatılmış katabolik etki 7 saate kadar sürer.

  Muscletech supplement ürün sektörünün en köklü firmalarından bir tanesidir. Firmanın dünya genelinde yüzlerce distribütörü(dağıtıcısı) bulunmaktadır. Firma aynı zamanda Joel Bran, Jon Zarate, Alex Babatunde gibi pek çok ünlü sporcunun da sponsorudur. Bu yazımızda inceleyecek olduğumuz “Muscletech Essential Platinum Casein” ürünü toz formda olan ve çikolatalı bir casein proteindir. Soğuk filtreleme teknolojisi kullanılarak üretilen casein içeren bu ürün %100 saf ve gerçek casein protein ürünüdür ve protein oranı da son derece yüksektir.

  İçerik ve Performans

  Yukarıda casein protein ile ilgili bunca bilgiyi verdikten sonra bilmemiz gereken bir şey daha vardır bu da casein formlarıdır. Diğer kazein formları bu üründe bulunan “Micellar Casein” kadar yavaş sindirilmeyebilir, bu form doğası değiştirilmemiş kazein formudur. Diğer kazein üreticileri kalsiyum kazenat ya da sodyum kullanabilir fakat bu tip kazeinler kalitesizdir çünkü yapılma sürecinde ürünün doğallığı bozulur. Bu yüzden Platinum %100 Casein ürünü gibi yüksek kalitede kazein protein ürünlerini seçmek son derece önemlidir. Kaynağı %100 Micellar Casein olan bu üründe sadece soğuma sürecinden geçirilmiş ve mikro filtre edilmiş Casein Miceller kullanılır, bu da performans açısından son derecede önemlidir. Her ne kadar bazı araştırmacılar diğer kazein ürünlerin sindirim oranlarının farklı olmadığını düşünse Micellar Casein klinik olarak araştırılmıştır ve uzatılmış bir süreçte amino asit sağladığı görülmüştür. Fransa’nın önde gelen üniversitelerinin birinde yapılan araştırmalara göre yüksek dozda Micellar Casein bulunan bu ürün kullanımından 7 saat sonrasına kadar etki gösterebilmekte ve kas yıkımını %34 azaltmaktadır.

  Ürünün içeriği genel olarak şöyledir:

  1 servis (31) gr için;

   
  Enerji 115kcal **
  Toplam Yağ 1gr **
  Doymuş Yağ 0,5gr **
  Karbonhidrat 2gr **
  Şeker 1gr **
  Lif 1gr **
  Protein 24gr **
  Sodyum 0,2gr **
  Kalsiyum 571mg **
  Alanin 693mg **
  Arjinin 849mg **
  Aspartik Asit 1,631mg **
  Sistin 89mg **
  Glutamin 4,484mg **
  Glisin 424mg **
  Histidin 715mg **
  İzolösin(BCAA) 1,296mg **
  Lösin(BCAA) 2,257mg **
  Lisin 1,885mg **
  Metiyonin 670mg **
  Fenilalanin 1,207mg **
  Prolin 2,347mg **
  Serin 1,408mg **
  Tireonin 1,028mg **
  Triptofan 313mg **
  Tirozin 1,296mg **
  Valin(BCAA) 1,654mg **

  Tüm bu içeriğe baktığımızda ürünün bu açıdan oldukça tatmin edici olduğu söylenebilir. Sadece 1’er gr yağ ve şeker içermekte. Ayrıca üründe yüksek miktarda BCAA ve glutamin de bulunmaktadır. Bütün  bunlar kas gelişimi için son derece önemlidir ve %100 Platinum Casein’in kullanıcı yorumlarına baktığında pek çok kişi tarafından istenilen performansın elde edildiği görülmektedir. Ayrıca üründe GDO, hayvansal gıda, koruyucu, laktoz, aspartam, domuz katkı maddesi gibi maddeler bulunmamaktadır.

  Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

  Ürün Amerika’da çikolata, çilek ve vanilya aromalı olarak 3 farklı aromada satılırken Türkiye’de maalesef sadece çikolata aromalısı bulunmaktadır. Ama genel olarak lezzet açısından da kullanıcılar tarafından beğenilmektedir. Neredeyse her supplement ürününde olduğu gibi sürekli kullanımda biraz sıkan bir tadı olduğu söylenebilir. Damak tadınıza göre sıvı miktarını ayarlamanızda fayda var.

  Ürünün kullanımı da oldukça basittir. Homojen karışım için shaker’a önce su sonra ürün eklenmelidir ardından bu shaker yardımıyla 15 – 20 sn çalkalamak ürünü rahatlıkla kullanabilmek için yeterli olacaktır.

  Fiyat ve Bulunabilirlik

  Ülkemize ilk defa 2016 yılında ithal edilen bu ürünü her yerde rahatlıkla bulmak pek de mümkün olmasa da internette yapacağınız basit bir aramayla birkaç farklı siteden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

  Fiyat olarak da muadilleriyle hemen hemen aynı fiyatta olan bu ürünün benzerlerine göre biraz daha pahalı olduğu söylenebilir. Ancak ürünü alan ve kullanan pek çok kişi bu pahalılığın hakkını verdiğini düşünmektedir ve ürün genel olarak fiyat/performans açısından da yüksek puan almıştır.

  Kullanım Tavsiyesi

  Genel olarak ürün yeni başlayanlar için pek tavsiye edilmese de ilk başlarda 1 servis Platinum Casein 300 ml su veya sütle karıştırılarak özellikle öğün araları veya gece yatmadan önce kullanılabilir. İlerleyen seviyelerde ise 2 servis Platinum Casein 600 ml su veya sütle karıştırılarak yine aynı şekilde öğün aralarında ya da gece yatmadan önce kullanılabilir.

  Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise ürünün hamileler ve bazı hastalıklara sahip kişiler tarafından kullanımı durumunda olumsuz etkiler oluşabilmesidir bu yüzden ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanızda fayda var. Ayrıca laktoza karşı hassasiyeti olan kişilerin kullanımı da pek tavsiye edilmez. Hassas kişilerde gaz ve sindirim problemi yaratma olasılığı vardır.

  Hormon salgılanmasını minimum etkilemek için eğer gece alınacaksa yatmadan hemen önce değil 1 2 saat önce alınması önerilmektedir.

  İnceleme Özeti

  Genel olarak özetlemek gerekirse yüksek dozda kazein protein içeren bu ürünü diğerlerinden ayıran en önemli nokta yazıda da vurgulandığı gibi Micellar Casein protein kullanılmasıdır. %100 saf olan bu casein protein kasların yıkımını engellemede oldukça etkili bir şekilde rol almaktadır. İçerik açısından oldukça tatmin edici olan bu ürün lezzet açısından da pek çok kişi tarafından beğenilmektedir, ayrıca karışım konusunda da pek sıkıntı yaşadığı söylenemez.

  asdasd