Ofiste Uykunuz Mu Geliyor? Sebebi Bu Yiyecekler Olabilir!

  2472
  0
  PAYLAŞ
  Ofiste Neden Uykunuz Gelir?
  Görsel Kevin Nice / Unsplash

  Geceleri uykunuzu tam almanıza rağmen, gün içinde uykunuzun geldiğini hissediyor musunuz? Bu durum sizce de çok garip değil mi? Birçok insanın yaşamış olduğu söz konusu durumun temelinde tükettiğiniz bazı yiyecekler olabilir. Evet, başlangıçta anlamsız bir sebep gibi görünse de, yapılan araştırmalar bu görüşü desteklemektedir. Ofiste uykunuzun gelmesine neden olan gıdaları öğrenmeniz ve bunların tüketimini azaltmanız gerekir. Çünkü hiçbir patron, çalışanlarının işe uykusuz geldiğini görmek istemez.

  Tüketmiş olduğunuz gıdalar, sindirim sisteminde parçalanır ve bağırsaklar tarafından emilir. Daha sonra kana karışarak, vücudun farklı noktalarına taşınır. Eğer emilimi yapılan bu gıdaların uyku getirme özelliği varsa, uykunuzu tam almış olsanız dahi uykunuzun gelmesi son derece normaldir. Şimdi gelin, uyku getirici özelliği olan bu besinleri daha yakından tanıyalım.

   

  1. Süt ve Süt Ürünleri

  Küçük bir çocuğunuz varsa, onu kolay uyutmak için süt içirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Süt, uyku getirici özelliğe sahip bir gıdadır. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan triptofan[1] maddelerdir. Bu özel madde, serotonin üretilmesini kolaylaştıran önemli bir aminoasittir. Serotonin ise çok iyi bir uyku indükleyicisi olan melatonine dönüşebilir. İşte bu dönüşüm, süt ve süt ürünlerinin uyku getirici özelliğe sahip olmasına neden olur. Buna ek olarak serotonin esenlik hissi verdiği de bilinir. Bu da uyku getirici bir özellik olarak görülebilir.

   

  2. Bal

  Bal
  Görsel: Alexander Mils / Unsplash

  Sağlıklı gıdalar denildiği zaman akla gelen seçeneklerden birisi de hiç şüphesiz baldır. Bal, içerisinde yüksek miktarda glikoz içerir. Bu glikozlar, uyanık kalmamızı sağlayan öreksin[2] isimli kimyasalın etkisini giderebilir. Bunun sonucunda ise uykulu hissetmeye başlayabilirsiniz.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yaşamınızı Daha Sağlıklı Hale Getirmenin 7 Yolu

   

  3. Yulaf Ezmesi

  Yulaf Ezmesi
  Görsel: Margarita Zueva / Unsplash

  Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden birisi olan yulaf ezmesi, lifli yapısı ile dikkat çeker. Genellikle süt ile birlikte tüketilir. Sütte olduğu gibi yulaf tüketenlerde de bu uyku durumu yaşanabilir. Yulaf besininin içinde uykuya neden olan melatonin isimli aminoasit vardır.

   

  4. Karbonhidratlar

  Karbonhidratlar, vücudun en hızlı sindirdiği besindir ve bundan dolayı temel enerji kaynağı olarak ifade edilebilir. Ancak bu besinlerin içeriğinde uyku indükleyicileri vardır. Tüketildiklerinde vücudun insülin üretmesine neden olurlar. İnsülin seviyesinin belli bir eşiği aşması ise size uykulu hissettirir.

   

  5. Muz

  Muz
  Görsel: Eiliv-Sonas Aceron / Unsplash

  Muz, magnezyum açısından en zengin besinlerden birisidir. Magnezyum, vücut sağlığı için çok büyük bir öneme sahiptir. Ancak bunun yanında uyku yapma özelliği de bulunur.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Magnezyum Supplementi Nasıl Kullanılır?

   

  6. Marul

  Marul
  Görsel: BLACK17BG / Pixabay

  Kış aylarının vazgeçilmezi olan marul, sağlıklı gıdalardan bir diğeridir. Ancak bu gıdanın içerisinde lactucarium isimli bir madde bulunur. Söz konusu maddenin en önemli özelliği uyku indükleyicisi olmasıdır. Bu bağlamda marul tüketmenin uyku yapma gibi bir etkisi olabilir.

   

  SONUÇ

  Burada bahsedilen besinlerin uyku getirici özelliğe sahip olduğu doğrudur. Ancak az miktarda tüketilmelerinin böyle bir etkiye neden olmayacağı bilinmelidir. Ya da uyku yapıcı etkilerinin çok sık görülmemesi söz konusudur. Buna karşın burada belirtilen gıdaları yüksek miktarda tüketiyorsanız ve anlamsız yere uykunuz geliyorsa, suçlusu bu gıdalar olabilir.

  Enerjinizi Yerine Getirmenize Yardımcı Olan Vitamin Destek Ürünlerini Bu Sayfadan İnceleyebilirsiniz.

  asdasd