Ana sayfa Antrenman Makaleleri Önceden Yorma Sistemi

Önceden Yorma Sistemi

1898
0
PAYLAŞ

Önceden yorma en verimli antrenman teknikleri arasındadır. Bu sistem ile kasın yeniden gelişiminin başlatılması amaçlanır. Bununla beraber, Önceden yorma egzersizlerin belirli bir düzen içindeki sırasını değiştirme tekniği olarak adlandırılır. Çünkü bilindiği gibi vücudumuzdaki bazı kaslarımız daha güçlüdür. Bu kasların temel hareketlere başlamadan önce çalıştırılmaya başlanması vücudun alıştırılmasına yardımcı olur.


Önceden Yorma Sistemin Faydaları

Önceden yorma ile tek eklemli hareketleri, çoklu egzersizlerden önce yaparız. Bununla amacımız, ilgili kaslarımızı belirli hareketlerle önceden yormaktır. Böylece, diğer kas gruplarıyla birlikte temel egzersizleri yapmaya başladığınız zaman hedef kas zaten yorulmuş olacağından yardımcı kaslarınızın tükenip çalışmanızı kısıtlamasına izin vermeyecek zaten öncesinde hedef kasınızı fazlasıyla çalıştırmış olacaksınız. Dolayısıyla önceden yorma bu bölgede daha fazla kas elde etmiş olmanızı sağlayacaktır. Bu sayede kas yapımı kolaylaşmakla kalmayıp, daha çok kas yapmanızı sağlar. Önceden yorma sistemi hafif ağılıklarla yapmaya başlanırsa vücudu ısındırdığı için sakatlık riskini de azaltır. Önceden yorma sisteminin size sağlayacağı en büyük fayda ise eklemlere binen yükü azaltmasıdır. Çünkü birincil kasların, ikincil kaslar kadar yorulacağı için kaldırabileceğiniz ağılık düşecektir.

 

Önceden Yorma Nasıl Uygulanır?

Önceden Yorma sistemi Bölgelere göre farklı uygulanış biçimlerine sahip olsa da bench press yapmadan önce, dumbell fly, peck deck gibi sporların yapılması önceden yormanın yapılmasına örnektir.

İstenen kaslar Önceden yorulacağı için kaldırılan eski kiloda biraz düşüş yaşanır fakat bilinmelidir ki gelişim de bu oranda artacaktır. Kas çalışmaları yaparken kaslarınız birden gelişir ve ardından bir duruşa geçecektir. Ve kas gelişiminiz duruşa geçtiği için sıkıntıya girebilir. ve farklı yollara başvurulabilir. Kas gelişiminde yorma sistemi, kas gelişiminde durmaya en iyi çözüm olan tekniklerden birisi olmanın yanında, kaslarınızın giderek artmasına yardımcıdır. Önceden yorma sistemini tercih edenler sporcular 4 ile 6 hafta süre ile bunu yapmalıdır, bu süreyi fazla uzatmamak gerekir.

 

asdasd