Ana sayfa Sporcu Gıdaları Protein Tozu Ne Zaman Alınmalı

Protein Tozu Ne Zaman Alınmalı

2243
0
PAYLAŞ

Vücut geliştirme sporu, spora yeni başlayanlar için bir hayli zorlayıcı olan ancak sabredildiğinde meyvesini veren bir uğraştır. Spora başlayanlar genellikle ilk başlarda bu işe heves ederler ve sonrasında gözle görülür bir sonuç alamadıklarından dolayıdır ki ilk ay geçtikten sonra sporu bırakırlar. Ancak bu spor öyle bir ayda meyvesini veren bir spor olmaktan uzaktır. Öyle ki sizin gördüğünüz o kaslı vücutlar 1 ayın eseri değil ayların hatta senelerin eseridir. Sizde yılmadan çalışırsanız ve doğru bilindik hareketlerle kaslı ve güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ancak spora başladıktan sonra yapılan temel hataları yapmamak koşulu ile. Nedir bu hatalar diyecek olursak;

Vücut geliştirme sporunda yapılan temel hatalar

Bu sporda en çok yapılan hatalardan bir tanesi ilk bir ayda toz ya da içecekler kullanmaktır. Bu şekilde toz ya da içecekler kullanan sporcu sonrasında ise ben bir ay spor yaptım ve toz aldım ancak hiçbir faydası olmadı diyerek hevesini kaybedip sporu bırakmaktadır. İlk spora başlandığında özellikle ilk ay boyunca her hangi bir protein tozu kullanılmamalıdır. Bunun sebebi vücudun spora alışma sürecinde olduğundan kaynaklanmaktadır. Body sporu ilk ay güçlenmek amacıyla yapılır. Sonrasında ise üstüne kas inşası şeklinde gerçekleşmektedir.

Bu güçlenme evresi geçtikten sonra ise almanız gereken protein miktarını gündelik besinlerden karşılayamaz duruma geleceğinizden dolayı protein tozu almanız önerilmektedir. Bizim size önereceğimiz protein tozu ise sitemizden en uygun fiyata temin edebileceğiniz ve son derece güvenli şekilde edinebileceğiniz Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr şeklinde olacaktır. Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu, içerisinde bulunan yüksek ve zararsız saf protein sayesinde ilk bir aydan sonrasında kullandığınızda gözle görülür şekilde vücudunuzu şekillendirecektir. Ancak unutulmamalıdır ki sadece protein tozu kullanmakta kas yapmaya fayda sağlamaz. Bu tozlar sadece güçlü ve sağlam idmanların yanına eklenirse bir sonuç verecek ve hacimce büyümeye olanak sağlayacaktır.

Protein Tozu kullanmadan kas yapılamaz mı?

Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem de hayırdır. Neden diyecek olursanız kişi eğer günlük alması gereken protein ihtiyacını besinlerden alabilirse protein tozu kullanmasına gerek kalmayacaktır. Protein tozunun amacı, kişinin günlük alması gereken protein miktarını besinlerden alması mümkün olmadığı için bu tozu içmek suretiyle bünyesine kazandırmasıdır. Spor ile uğraşmaya bir birey vücut kilosu kadar protein alması yeterli olacaktır. Ancak bu spora gönül veren ve düzenli idman yapan sporcuların günlük olarak alması gereken protein miktarı vücut ağırlıklarının 1,5 ila 2 katı arasındadır. Yani sporla uğraşan ve 80 kilo olan bir sporcu 80 * 1.5 gr hesaplamasından günlük olarak 120 gram protein almak zorundadır. Bir adet yumurtada 6 gram protein olduğu hesap edilirse günde en az 5 yumurta yemeli ki diğer gıdalarla beraber bu protein miktarını karşılayabilsin. Aynı zamanda 100 gram haşlanmış tavuğun içerisinde 30 gram protein bulunmaktadır. 5 adet yumurta tüketen bir sporcu 5*6 gram dan 30 gram yumurtadan, 30 gram da tavuktan protein almış olsa geriye hala 60 gram protein almak zorunda kalacaktır. Bu yumurta yeme işlemi günlük bazda hesaplandığında ise bir kişinin her gün 5 adet yumurta tüketmesi maalesef mümkün değildir. Kendini bu işe veren sporcular bunu zamanla oturtsalar da başlangıçtaki sporcu arkadaşlar için bu rakamlar çok uç noktalardadır. Onun yerine 120 gram alınması gereken protein miktarının yarısı tavuk ve yumurtadan ya da bunların muadili besinlerden diğer yarısı da bölünmek suretiyle protein tozundan alınacak olursak sporu yapan kişi bu işin faydasını fazlasıyla görecektir.

Yanlış bilinen bir diğer husus ise protein tozunun çok kullanılırsa fazla kas yaptığıdır. Bu tamamen şehir efsanesidir. Sizin vücudunuzun alması gereken protein miktarı bellidir. Bu miktardan fazla protein tozu içerseniz vücut onu sindiremeyecektir ve bunun bazı yan etkileri ya da sonuçları olacaktır. Fazla protein tozu içmek zararlı olmamakla beraber idmanlarda güzel çalışmayan arkadaşlara tavsiye edilmez. Zaten kaliteli ve güzel idman yapan sporcular zamanla kilo alacaklarından kilo başına almaları gereken protein miktarı da artacak ve bu sayede aldıkları protein tozu miktarı da yükselecektir. Ancak aynı kiloda iken daha fazla kas yapmak için protein tozundan daha fazla içmek kişiye ayrı bir fayda sağlamayacaktır. Tozun kullanımı zaman içerisinde ve kademeler halinde arttırılırsa fayda sağlayacaktır. Nasıl bir anda kaslı vücuda sahip olmadan aylar içerisinde kaslı vücuda sahip olmak mümkün ise protein tozu kullanımı da bu kaslanma evresine parelel olarak sürdürülmelidir.

Protein tozu ne zaman alınmalı?

Protein tozunu tam olarak alma zamanınız olmamalıdır. Şöyle ki protein tozunu dün saat 8 de içtim bugünde 8 de içmeliyim gibi bir algı kesinlikle yanlıştır. Onun yerine yapılması gereken işlem idmana çıkmadan 1 saat ile 45 dakika öncesinde protein tozundan içmektir. Bu sayede kaslarınız açılmaya başlayacak ve idman için hazır duruma gelecektir. Sonrasında sizin idmana çıkmanız ve ağırlıklarla çalışmanız zaten hali hazırda bekleyen kaslarınızın üstüne gelmesini sağlayacaktır. Vücut geliştirmek için protein tozu fuzuli bir ihtiyaç olmamakla beraber kullanılması durumunda kesinlikle ekstra bir fayda sağlayacaktır. Sizde 1 aydan fazla sporla uğraşıyorsanız ve kaslı vücut sahibi olmak istiyorsanız protein tozu kullanmanızda fayda var. Bu sayede beklediğiniz ve arzu ettiğiniz vücuda çok daha kısa zamanda ulaşacaksınız. Dilerseniz protein tozu için sitemiz içeriklerini inceleyebilir ve en uygun fiyat ve taksit seçenekleri ile sitemiz aracılığı ile protein tozunuza sahip olabilirsiniz. Son derece güvenilir ve ham protein olarak satılan ürünlerimiz garantili ve adından söz ettirmiş markalar ile anlaşmalı olarak satılmaktadır. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneği ile dilerseniz kredi kartına taksit seçeneği ile protein tozu alışverişinizde sitemizi tercih edebilirsiniz. Protein tozunun güvenli ve hızlı adresini tercih edin pişman olmayacaksınız.

asdasd