Sporcu Performans Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

  2612
  0
  PAYLAŞ

  Birçok sporcu kendisinin olimpik performansının ne durumda olduğunu merak etmektedir. Performans değerlendirmesini neye ve kime göre yapacağını bilmediğinden kendini çok güçlü yada güçsüz diye nitelendirebilir. Belirli bir kiloyu kaldırarak güçlü olunmaz yada 100 kilonun altında bench press yapmayan güçsüzdür diye bir değerlendirme olamaz. Bu değerlendirmeler kiloyla orantılı hesaplanmalıdır. Başlıca performans değerlendirmelerinı aşşağıda sıralayacağım.

  – Vücut ağırlığının 1,5 katı bench press yapmak
  Üst ekstremitenin kuvveti, atletik performan değerlendirmede bir kriterdir. Ve atletik performans olarak güçlü kabul edilen kişiler vücut ağırlığının 1,5 katını kaldırabilen kişilerdir.

  aloprorekorrt
  – Vücut ağırlığının 2 katı deadlift yapmak
  Deadlift hareketi başta gluteus kası ve hemstring kası olmak üzere sırt, bel,biceps omuz gbi kas gruplarınıda aktive eden çok yönlü ve aktif bir harekettir. Bu harekette cok fazla kas grubu aktive olduğu için performans değerlendirmesinde kuvvetli sayılmak için vücut ağırlığımızın 2 katını kaldırıyor olmamız gerekli.

  rekorarnold

  – Vücut ağırlığının 1,75 katı squat yapmak
  Squat tüm vücudumuzun kuvvetini gösteren ana hareketlerden birisidir. Bu harekette vücut ağırlığınızın 1,75 katını kaldırıyor olmanız sizin gerçekten güçlü bir vücuda sahip olduğunuzu gösterir.

  aloprorekor

  – 100 metreyi 13 saniyenin altında koşmak.
  Hız ve patlayıcı kuvvette performans değerlendirmesi için önemli bir kriterdir. Vücut geliştirme için kullanacağımız kriterler bunlar. Kendinizi bir test edin güçlü bir sporcu musunuz yoksa orta düzey mi?

  100m rekor

  PAYLAŞ
  Önceki makaleEn İyi 4 BCAA
  Sonraki makaleAntrenman Sistemleri

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd