Ana sayfa Antrenman Makaleleri Piramit Antrenman Sistemi

Piramit Antrenman Sistemi

3405
0
PAYLAŞ

Kaslarımızın daha güçlü olması ve hacim kazandırması için kullanılan birçok çalışma sistemi vardır. Piramit sistemi de bunlardan birisidir. Genelde bu tarz sporla ilgilenen herkes piramit sistemi uygulamaktadır. Piramit sistem Şöyle ki; Çalıştığınız her sette sayıları arttırıp tekrar düşürmesi demektir. Bu yöntem vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler tarafından belli aralıklarla uygulanan ve oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlayan yöntemlerden birisidir.

Piramit sistem setleri

Piramit sistemi setleri şu şekilde olmalıdır;

1.set 50 kg-14 tekrar
2.set 55 kg-12 tekrar
3.set 60 kg-10 tekrar
4.set 65 kg-8 tekrar

Böyle bir sistemi takip ederseniz piramit sistem yapmış oluyorsunuz. Fakat böyle bir sitemde 6 tekrara kadar düşülmesi ön görülmez. Birde buna özgün ters piramit vardır. Üst bölgede yaptığımız gibi setlere ayırarak bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ters piramit sistemi

Ters piramit sistemi setleri şu şekilde olmalıdır;

1.set 50 kg- 12 tekrar
2.set 55 kg-10 tekrar
3.set 60 kg-8 tekrar
4.set 55 kg-10 tekrar
5.set 50 kg-12 tekrar

Ters Piramit Sistemi Nedir?

Bu da normal piramidin zıt tarafı yani açıklamak gerekirse; Ağırlığı arttırıp tekrar sayısını azaltmaktır. Daha sonra kilo azaltılırken tekrar sayısı artar. Fakat bu sistemde kendinizi zorladığınız için yanma söz konusu olabilir.

Bunun gibi. Yani normal piramit sistemin bir farklı olanı hacim ve kaslarınıza güç kazandırmak için çok iyi bir sistem olan piramit setler size etkisi maksimum seviyede hissetmenizi sağlar. Fakat eğer piramit setlere yeni başladıysanız son setlere doğru yanma ve acı hissedeceğiniz için son setleri başaramayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gerek tek şey ağırlığı belirli bir seviyede tutup ve düşürüp tekrar sayısını arttırmaktır.

asdasd