Protein Barların Faydaları

  2261
  0
  PAYLAŞ

  Herkesin bildiği gibi hayallerimizdeki sağlıklı, fit ve estetik vücuda sahip olmak için iyi bir antren programının yanında iyi de bir beslenme planına sahip olunması gerekmektedir. Kas gelişimi için ideal beslenme programı, protein açısından zengin besinlerle oluşturulmuş bir beslenme programıdır. Bunun nedeni proteinin vücuttaki kasları besleyici ve onarıcı görevidir. Kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve büyümesini istiyorsak, protein hayatımızın olmazsa olmazı olmalıdır.

  Ne kadar protein ağırlıklı beslenmeye dikkat etsek de her zaman protein açısından zengin besinler tüketmek kolay bir iş değil. Bunun nedenle protein açısından zengin olan et, süt ve bazı baklagillere alternatif olarak protein barlar geliştirilmiştir. Protein barları günümüzde her yerden temin edilebilmektedir.

  Protein Bar Nedir?

  Protein barlar; içerisinde yüksek oranda protein bulunan, yenildiğinde vücuda büyük oranda enerji veren, 20-30 gram aralığındaki besinlerdir. Genellikle tat ve tip olarak çikolatayı andırmaktadırlar. Zaten çok tercih edilmesinin arkasındaki en önemli neden de tadının güzel ve çikolataya benziyor oluşudur.

  Kalori açısından ürünler kendi arasında çeşitlik göstermektedir. Bazı ürünler daha yüksek kalori ve yapısında daha fazla protein bulundururken bazıları ise daha düşük kalorili ve daha az protein içermektedir. Tercih edeceğiniz protein barını ihtiyacınız doğrultusunda seçmeniz gerekmektedir. Yoksa gereğinden fazla kalori almış olursunuz ve bu da size yarardan çok zarar olarak geri döner.

   

  Protein Barın Faydaları:

  Protein barların bize getirdiği fayda çok fazla bir şey yemeden ihtiyacımız olan protein miktarını karşılamamıza yardımcı olmasıdır. Örneğin yarım kilo et ya da 6-7 tane yumurta yemek yerine yiyeceğiniz ufak bir protein bar ile protein ihtiyacınızı tamamiyle karşılayabilirsiniz.

  Protein bar vücut geliştirme sporuyla uğraşanların yanı sıra ektrem sporlarla uğraşanlar için de hayat kurtarıcı bir besindir. Örneğin dağcılık sporuyla uğraşan bir kişi çok zor şartlar altında dağa tırmandığı için tırmanış sırasında vücudu için gereken enerji miktarını evdeki kadar rahat bir şekilde alamaz. Onun yerine protein barları kullanarak hem vücudunun protein ihtiyacını hem de enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleYiyeceklerin Termik Etkisi
  Sonraki makaleDukan Diyeti
  asdasd