Protein Shake Ne Zaman Alınmalı?

  6054
  0
  PAYLAŞ

  Protein tozunun ve Protein Shake’lerin besin değerlerinin yüksek olduğunu ve sağlığımız için de iyi olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki Protein Shake ne zaman alınmalı? Oldukça önemli olan bu konu çok fazla ihmal edilse de aslında çok önemli.

  Doğru İçim Zamanı

  Bazı kişilerin spordan önce bazılarınınsa spordan sonra içerken, diğer bir grup insan ise günde alması gereken proteini 4’e bölerek, her 3-4 saatte bir içiyor. Kafayı karıştıran bu kadar uygulama arasından acaba Protein shake almanın doğru zamanı var mı varsa hangi saat?

  Bu konuda ilk hatırlatılacak olan şey şu ki, protein tozunun normal ve sağlıklı beslenmenize bir takviye olmasıdır. Yani kesinlikle normal öğününüz yerine geçmez. Bu nedenle ki spor yaptığınız günler, spor yapmadığınız günlerden daha fazla protein almanız gerekmektedir.

  Her çeşit protein tozu farklı bir hız ile sindirilir. Bu sebepledir ki zaman kargaşasının tek nedeni budur. Protein tozunun çeşidine göre tüketilmesi gereken zaman farklıdır.

  Sadece Whey Protein kullanıyorsanız önemli zamanlar şunlardır:

  • Antrenmandan hemen sonra

  Protein tozunun antrenmandan hemen sonra içilmesinin sebebi, spordan sonraki 30-60 dakika aralığından faydalanmaktır. Spordan hemen sonra vücudunuz yıkım durumundadır. Kaslarınız yorgun ve acil onarılmaya ihtiyaç duymaktadır.

  Whey Protein hızlı sindirimi sayesinde vücudunuzda hemen kullanışlı hale gelir. Bu sayede de antrenmanda yorduğunuz, parçaladığınız kaslarınızın onarılması ve daha büyüğünün inşa edilmesi için hemen göreve koyulur.

  • Sabah kalkar kalkmaz

  Pratik olarak anlatılacak olunursa vücudunuz geceden sabaha oruç tutmuş gibidir. Yaklaşık 8 saat boyunca vücudunuza ihtiyacı olan hiçbir besini vermemişsinizdir. Basit karbonhidratlar ile whey protein vücudunuza hemen yardıma gelip, vücudunuzun işleyişini tekrar doğru yola sokar ve pozitif nitrojen dengesine getirir. Yani kısacası vücudunuzun yakıt olarak kullanması gereken miktardan daha fazla protein dengesine getirir ve vücudunuz kas ve dokularınızı beslemeye devam eder.

  asdasd