Ana sayfa Sporcu Gıdaları Protein Tozu Kullanmak Helal midir ?

Protein Tozu Kullanmak Helal midir ?

13136
0
PAYLAŞ
Dini hassasiyetleri olan sporcuların merak ettiği önemli konulardan bir tanesi protein tozu kullanmanın helal olup olmadığı sorusudur. İslamiyet ve Musevilik’te gıdaların dini kurallara uygun şekilde kesilmesi önemli bir konu ve gerekliliktir. İslam dininde yasaklar Kur’an-Kerim ve Hadisler ışığında belirlenmiştir. İslam dinine göre alkol içmek nasıl haramsa İslami usullere uygun şekilde kesilmeyen hayvanların etlerinin tüketilmesi de haramdır. Protein tozlarına gelince; whey, süt, bitkisel proteinlerin tüketilmesinde hiçbir şekilde bir beis yoktur. Whey proteinler peynir altı suyundan, kazein(süt) proteinleri isminden de belli olduğu üzere sütten, bitkisel proteinler ise soya fasulyesinden elde edilmektedir. Sıkıntılı durum piyasada satılan BEEF PROTEİNLER ‘dir. Beef, daha açık bir ifadeyle et proteinleri yurtdışında kesilip toz haline getirildikleri için ve kesim koşullarının İslami usullere uygunluk bakımından yeterli bir şekilde denetlenmediği nazarı itibare alındığında kanaatimizce Beef(et) proteinlerinin HELAL OLUP OLMADIĞI OLGUSU TARTIŞMALIDIR.  Beef Amino ve Beef protein tozu üreten firmaların bazılarının her ne kadar HELAL SERTİFİKASI olsa da; bu sertifikaların hangi koşullarda verildiği göz önünde bulundurulduğunda bu ürünlerin güvenilirliği tartışmaya son derece açık durumdadır. Ülkemizde bile birçok tavuk şirketinin helal kesim yapıp yapmadığı tartışılmaktadır. Hal böyle olunca,  yurtdışında et proteini üreten firmaların Müslüman sermayedarlar tarafından finanse edilmediği olgusunu da eklersek, İslami hassasiyetleri olan vatandaşlarımızın ülkemizdeki ve yurtdışındaki beef et proteini sporcu gıdalarından uzak durmalarını tavsiye etmekteyiz. Ülkemizde sporcu gıdalarında domuz katkı maddesi olup olmadığına dair çok sıkı testler yapıldığını bilmekteyiz. Bu sebeple bu konu üzerinde durma ihtiyacı duymuyoruz.  İlla ki, et proteini kullanmayı kafaya koyduysanız  ülkemizde üretilen et protein tozlarını tercih etmenizi ve helal sertifikası olup olmadığına dikkat etmenizi öneririz. Bunun haricinde bazı sporcu gıdaları firmaları et protein tozu ve et amino asit ürünlerini balık etinden imal etmektedirler. Balık etinden üretilen sporcu gıdaları %100 HELALDİR.
Bizce Helal Olup Olmadığı Tartışmalı olan piyasadaki et proteini ürünleri :
Biomax Nutrition Iso Beef Protein Isolate 1800 gr
Musclemeds Carnivor Beef Amino 300 Tablet
Musclemeds Carnivor Protein 2088 Gr
Muscletech Essential Series Platinum %100 Beef Protein 907 Gr
Amix Monster Beef Hydrolize Protein 2200 Gram
Musclemeds Carnivor Protein
Ultimate Carnebolic Hydrolyzed Beef Protein Isolate
FA Nutrition Xtreme Beef Amino
İslam dininde ehli sünnet itikadında harama giden yolun bile haram kabul edildiği anlayışı mevcuttur. İşleri helal, haram ve şüpheli olarak ayırmış olan dinimiz helal ve haram arasında kararsız kaldığımız işleri şüpheli olarak nitelendirmiştir. Bunlardan Müslümanların kendilerini sakındırmalarını Allah emretmektedir. Biz de vücutçu.com olarak bu hassasiyetleri taşıyan vatandaşlarımız için kısa da olsa böyle bir yazı hazırlamak istedik. Et beef protein tozu ve amino asit ürünlerinin şüpheli hatta haram olabileceğine dair bazı islami kaynaklar paylaşmak istiyorum.
Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir.” [Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).]
“Allah adına kesilmeyen hayvanın etini yemeyin! Bu, Allah yolundan çıkmaktır, isyandır. Şeytanlar kendi adamlarına sizinle mücadele etmeleri için telkinlerde bulunurlar. Şayet onlara uyarsanız, siz de düpedüz müşrik olur çıkarsınız.”(Enam, 6/121).
Size şunlar haram kılındı: Kendiliğinden ölen hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adına kesilen, -henüz canı çıkmadan yetişip şartına uygun tarzda kestikleriniz müstesna- boğulmuş, bir şey vurularak öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanmış, boynuzlanmış yahut canavar tarafından parçalanmış olup da ölen hayvanların etleri, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanların etleri ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler…”(Maide,5/3)

 

Bu yazı ilginizi çekebilir : En İyi 5 Protein Tozu

asdasd