Ana sayfa Antrenman Pump Etkisi

Pump Etkisi

2440
0
PAYLAŞ

Pumb etkisi çok kısa bir süre içinde kasların şişirilmesidir. Mesela olimpiyatlara girecek olan sporcular ya da müsabakaya çıkacak olan sporcular çıkmadan evvel kaslarını belli ağırlıklar çalışarak ya da havlu kaldırarak şişirmektedir. Kas şişirmelerinde ki ana sebep müsabaka ve olimpiyatlarda daha iyi ve göz alıcı bir şekilde görünmektir.

Pumb Etkisi Nasıl Sağlanır?

Pumb etkisini artıran birçok ana etken bulunmaktadır. İşte pumb etkisini artıran etkenler;

  1. Çalışmadan Önce Yeterli Karbonhidrat Tüketilmelidir: Karbonhidrat tüketimi vücutta yağ birikimini ve kiloyu artırmaktadır. Karbonhidratın vücutta yağ oluşturmaması için de kas yapmak, vücut geliştirmek isteyen kişilerde karbonhidrat kullanımı azaltılmaktadır. Karbonhidrat kullanımının azaltılması ile de kas oluşumu kolaylaştırmaktadır. Ancak karbonhidrat aynı zamanda vücutta pumb etkisini de artırmaktadır. Bunun için karbonhidrat tüketimi vücut çalışılmadan evvel yapılmalıdır ve belli oranlarla yapılmalıdır.
  2. Bol Su İçin: Bol su içmek kas etkisini de artırmaktadır. Suyu çalışmaya başlamadan evvel en az bir litre kadar tüketmenizde fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda çalışma süreniz boyunca da su tüketiminize devam etmelisiniz.
  3. Kaslarınızı Sıkı Tutun: Kaslarınız üzerinde ne kadar çalıştığınızın önemi kadar, nasıl çalıştığınızın da önemi bulunmaktadır. Aynı hareket iki farklı kişi tarafından yapılmaktadır. Ancak iki farklı kişi, aynı hareketten aynı oranda verim alamamaktadır. Hareketler yapılırken vücut kasları olabildiğince sıkılmalıdır.
  4. Setler Arası Dinlenme Sürenizi Azaltın: Spor salonlarında mola verip saatlerce muhabbet eden, takılan, müzik dinleyen kişileri görmüşsünüzdür. Bu yapılabilecek en yanlış davranıştır. Setler arasında dinlenme süreniz ne kadar kısa olursa alacağınız verim de kadar fazla olacaktır. Setler arasında 30 ile 60 saniye arasında dinlenme verilmelidir. Ancak hareketlerin sonlanmasından sonra da 1 ile 2 dakika arasında dinlenme verilmelidir.
asdasd