Ramazanda Vücut Geliştirme

  2176
  0
  PAYLAŞ

  Ramazan ayında yeterli besin tüketilemediğinden ötürü sporcular da kas yapamayacağını düşünerek vücut çalışmayı ve spor yapmayı bırakıyor. Ancak ramazanda da doğru yollar izlenerek kas yapmak mümkün. Ramazan da kas yapmak için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken üç unsur bulunmaktadır. İşte, üç unsur;

  1. Protein ve kalori: Şöyle düşünmelisiniz gece uyurken her hangi bir besin almazsınız. Ramazan aylarında da sahurdan iftara kadar her hangi bir besin almazsınız. O halde almanız gereken besini iftardan sahura kadar alırsanız kas yapma konusunda her hangi bir olumsuzlukla karşılaşmazsınız.
  2. Karbonhidrat: Vücudun gelişmesi için kullanılan besin türü glikojendir. Kasta biriken glikojen kasın şişmesini sağlamaktadır. Gerekli olan glikojen de karbonhidrat aracılığıyla alınmaktadır. Ancak ramazan ayında yeterli karbonhidratın alınmaması ya da alınan karbonhidratın tüketilmesi kas oluşumunu olumsuz olarak etkileyecek hatta kaslarınızın inmesine dahi sebep olabilecektir. Bunun için iftardan sahura kadar olan vakitte karbonhidrat depolamanızı yapmalısınız ve mümkünse yine sporunuzu bu saatler aralığında yapmalısınız. Besin almanız süreç içinde hızlı koşmak, halter kaldırmak gibi enerjinizi tüketecek olan sporları yapmamalısınız.
  3. Susuzluk: Ramazan ayı süresince beslenmeniz kas oluşumunuzda çok önemli etkilere sahip olacak bir faktör değildir. Beslenmenin kas oluşumunda etkisini azaltma hatta yok etme imkânınız bulunmaktadır. Ancak kas yapmak için en büyük sorun susuzluktur. Bu nedenle sahurda ve iftarda bolca su içmelisiniz.
  PAYLAŞ
  Önceki makaleWhey Protein Tozu Yararları
  Sonraki makaleBench Press
  asdasd