Ana sayfa Antrenman Makaleleri Sabit ve Hiit Kardiyo

Sabit ve Hiit Kardiyo

1887
0
PAYLAŞ

Spor her birey için oldukça büyük önem arz etmektedir. Hem vücut hem de zihinsel rahatlama için spor oldukça önemlidir. Özellikle kilo fazlası olanlar spor yaparak fazla kilolarından kurtulmak ve fit bir görünüme sahip olmak için çalışırlar. En etkili ve hızlı kilo verme yöntemlerinden birisi de kardiyo ve hiit’tir. Aslında hiit de bir kardiyo türüdür ancak normal kardiyo’dan oldukça farklıdır. Genel olarak düşük yoğunluklu ve sabit tempolu bir kardiyo tercih edilirken hiit, yüksek yoğunluklu interval kardiyo anlamına gelmektedir. Bu iki tür arasındaki farklar kilo verme verimliliğine olan fayda olarak değerlendirilse de kardiyo ve hiit arasında sağladıkları fayda açısından birçok fark bulunmaktadır. Neticede her iki kardiyo türü de spor yapmak isteyen kişileri cezbetmekte ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Sabit Tempolu Kardiyo

Bu kardiyo ya yakmada oldukça etkili bir kardiyo türüdür. Bu kardiyo türü 30 ile 90 dakika arasında yapıldığında en verimli çalışma aralığına ulaşıldığı düşünülmektedir. Bu nedenle sabit tempolu kardiyo en az 30 dakika boyunca yapılmalıdır. Vücuttaki yağ kaybı kardiyo’ya başlandıktan 30 dakika sonra gerçekleşmektedir. Bu nedenle 30 dakikadan sonra ne kadar fazla egzersize devam ederseniz vücudunuzda o kadar fazla yağ kaybı gerçekleşecektir. Sabit tempolu kardiyo egzersizinde adından da anlaşıldığı gibi sabit bir tempoda aerobik bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Yürüyüş, bisiklet sürme ve yüzme gibi etkinlikler sabit tempolu kardiyo çalışması için idealdir.

HIIT (High – Intensity Interval Training)

Hiit kardiyo türü sabit tempolu kardiyo’ya göre biraz daha farklıdır. 1-2 dakika maksimum hızda depar atılmakta ardından ise 1,5 dakika kadar hafif tempo koşu yapılmaktadır. Bunun ardından tekrar maksimum hızda depar atılır ve hiit bu şekilde devam eder. Koşu bandı ve Jumping Jacks hiit için oldukça önemlidir.

asdasd