Scivation Xtend Bcaa

  2987
  0
  PAYLAŞ

  Spor yapan kişiler tarafından sıklıkla bilinen ve kullanılan (özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler tarafından) dillere pelesenk olmuş BCAA kelimesinin açılımı “branched chain amino acids” tir yani dallanmış molekül yapısına sahip aminoasitler. Bu aminoasitlerin merkezinde karbon vardır ve bu karbona bağlı gruplarda dallanmalar olduğu için bu tür amino asitlere bu isim verilmiştir. Bu aminoasitler maalesef vücudun kendisi tarafından üretilmez ve dışarıdan alınması gerekmektedir.  İsimleri “isoleucin, “leucin “ ve “valine” bu üç aminoasit özellikle sporcular tarafından yoğun olarak tüketilmektedir ve performansa etkileri oldukça yüksektir. Bu aminoasitler protein sentezine ve nitrojen dengesine yardımcı olarak kan şekerini düzenlerler ve dayanıklılığı gözle görülür biçimde arttırırlar. Tüm bu yönlerden bakıldığında BCAA kullanımı sporcular için son derece önemlidir özellikle bu amino asitlerin içerisinde “leucin” çalışma esnasında en çok ihtiyaç duyulan amino asittir. Piyasada çok sayıda BCAA ürünü olmakla beraber bu yazımızda “Scivation Xtend BCAA” adlı ürünü inceleyeceğiz. Scivation bu ürünle BCAA kategorisinde adeta bir bayrak gemisine sahip, Xtend BCAA sıralaması listelerinin çoğunda başı çekiyor. Supplement ürünler piyasasındaki diğer markalarla karşılaştırdığımızda 2004 yılında kurulan Amerikan menşeine sahip Scivation’ın bu alandaki yeni firmalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. 2007 yılında çıkardıkları Xtend ürünüyle de piyasaya damga vurdukları söylenebilir. Firmanın kendini tanıtma şekli de “çok eski bir tarihimiz ya da gizli formüllerimiz yok, biz işimizi ciddiyetle ve bilimsel bir şekilde gerçekleştiriyoruz” şeklinde. Tüm bu bilgilerden sonra artık bu ürünü tüm yönleriyle ele almaya çalışacağız.

  İçerik ve Performans

  Eğer söz konusu supplement ürünü BCAA ise diğer supplementlerden farklı olarak antrenman esnasında da kullanılabilirler, özellikle de Xtend gibi intra – workout yani antrenman esnasında kullanılmak için üretilmiş bir supplement kullanırsanız antrenmanı gerçekleştirmeniz ve başarıyla sonlandırmanız kolaylaşacaktır. Temel içeriği lösin, izolösin ve valin olan bu amino asit ürünleri sizlere hem antrenman esnasında yardımcı olur hem de antrenmandan sonraki dönemde de kasların yenilenmesine yardımcı olurlar. Ürünün 1 servisteki genel içeriği:

  Lösin  3500 mg
  İzolösin  1750 mg
  Valin  1750 mg şeklindedir. Merak edenler için ayrıntılı olarak ürün içeriğinden bahsetmek gerekirse:

  1 servis için;

  Toplam Yağ  0 gr
  -Doymuş Yağ  0 gr
  Karbonhidrat  0 gr
  Şeker  0 gr
  Lif  0 gr
  Protein  0 gr
  Sodyum  220 mg
  B6 Vitamini   640 mcg
  Potasyum  170 mg
  Glutamin  2500 mg  şeklindedir ve tabii ki bunlara ek yukarıda bahsedilen 3 temel aminoasit bulunmaktadır.

  Tüm bunlara bakıldığında ürünün oldukça iyi ve tatmin edici bir içeriğe sahip olduğu söylenebilir ve bu içeriği bağlı olarak performansı da tatmin edici seviyededir. Ekstra olarak barındırdığı B6 vitamini faydalı bir içerik olsa da ekstradan sodyum barındırması sodyum kullanımını sıfırlamış ya da kullanımına dikkat eden kişiler için sıkıntı yaratabilir.

  Günde 10 – 20 gr civarı BCAA kullanımının faydalı olduğu bilimsel çalışmalarda da gözükmektedir. Kimi uzmanlar ise düzenli ve dengeli beslenen kişiler için takviye BCAA alımının gerekli olmadığını söylemektedir, bu açıdan bakıldığında bu ürünün özellikle sporla beraber diyet yapan ve kas kaybı yaşamadan yağ yakmak isteyen kimseler için kullanılması son derece uygundur. ABD’de 2012’nin en iyi BCAA ürünü seçilen Xtend sporcuların BCAA ihtiyacını giderme konusunda son derece başarılıdır.

  Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

  Lezzet konusunda bu ürün için pek de söze gerek olmadığı söylenebilir. Pek çok kişi tarafından lezzetti son derecede beğenilmektedir. Xtend yüksek performansının yanında bu konuda da piyasada oldukça tutulan bir üründür. Bu konuda tek sıkıntısı ülkemizde genellikle karpuz aromalısı satıldığı için karpuzun tadından hoşlanmayan kişiler için pek de lezzetli olmaması durumudur. Aynı zamanda uzun vadeli günlük kullanımlarda karpuz aromasının kişiyi biraz baydığı da söylenebilir fakat bu neredeyse tüm supplementler için böyledir.

  Kullanım kolaylığı konusunda ise rahat bir ürün olduğu söylenebilir. Xtend’i topaklanmayı önleyici bir shaker’ınız yoksa 15-20 sn kaşıkla karıştırarak da kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Ayrıca kullanılan sıvı miktarını da hem yoğunluk için hem de damak tadına göre ayarlayabilirsiniz.


  Fiyat ve Bulunabilirlik

  Söz konusu BCAA olduğunda bulunabilirlik diğer supplementlere göre biraz farklı olabiliyor yani her BCAA’i her yerde bulamayabilirsiniz. Ama Scivation Xtend’in bu konuda en az sıkıntı çıkaran BCAA olduğu söylenebilir.

  Fiyat olarak da her ne kadar piyasadaki en uygun ürün olduğunu söyleyemesek de muadillerine göre çok da pahalı değildir. Ve fiyatının, performansını karşıladığı söylenilebilir.

  Kullanım Tavsiyesi

  Yeni Başlayanlar İçin Scivation Xtend Kullanım Şekli

  Öncelikle BCAA ürünlerinin spora başladıktan genellikle yaklaşık bir 6 ay sonra seviye ilerledikçe kullanıldığını söylemekte fayda var. Başlarda çok sıkı antrenman yapamayacağınız için bu ürünleri kullanmanız pek de gerekli olmayabilir. Bu ürünü yeni kullanmaya başlayanlar 1 ölçek (12,8 gr) Scivation Xtend’i 250 ml su ile karıştırarak spordan 20 dk önce ya da spor esnasında alabilirsiniz (genellikle spor esnasında kullanımı tercih edilir ve performansı gerçekten etkiler.).

  Orta ve ileri seviyelerde de bu ürünün kullanım şekli genellikle aynıdır, 1 ölçek kullanılır çünkü 20 gramdan fazla bu ürünlerin tüketilmesi gereksizdir, hatta olumsuz bir etki yaratabilir. Eğer ki çok ileri seviye sporcuysanız ve aşırı yoğun idmanlar yapıyorsanız ürünü 1,5 ölçek kullanmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır, bununla beraber aynı zamanda yüksek kütleye sahip bir erkekseniz (90+ kg ) ürünü 2 ölçek dahi kullanabilirsiniz.

  İnceleme Özeti

  Tüm incelemenin özetini yapmak gerekirse ürün lezzet ve performans açısından gerçekten iyi bir performans sergiliyor. Yüksek kalitede hammaddeden elde edilen bu ürün gerçekten de antrenman esnasındaki performansınızda son derece etkili. Fiyat olarak biraz pahalı diyebileceğimiz bu ürünün fiyatının hakkını verdiğini de söylemek yanlış olmaz. Muadillerine göre en büyük ekstrasının lezzeti olduğu söylenebilir ancak performans olarak da pek çok kişi tarafından en çok beğenilen ürünler arasındadır.

  asdasd