Seated Cable Row

  3876
  0
  PAYLAŞ

  Bu hareket oldukça popülerdir ve vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin hemen hemen hepsinin uyguladığı bir egzersiz biçimidir. Seated Cable Row hareketi vücudun sırt bölgesindeki kasları çalıştırmak için yapılan bir antrenmandır. Sağlam ve güçlü sürt kaslarına sahip olmak için yapılan bu hareketle diğer hareketleri de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hareket yerde düz bir yüzeyde (sehpada) düz bar veya v-bar ile yapılabilmektedir.

  Seated Cable Row Nedir?

  Tam olarak ‘teli mideye çekmek’ şeklinde tanımlayabileceğimiz bu antrenman metodu ‘rowing machine’ adlı makinede yapılmaktadır. Hareket kürek çekmeyi andırmaktadır. Vücutta kanat, sırt, arka omuz ve alt trapez kaslarını çalıştırmakta ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Antrenmanda asıl hedeflenen bölge sırt bölgesidir. Bu hareketle birlikte vücuttaki birçok bölge çalıştırılır ve sırt bölgesinin daha güçlenmesi ve buradaki kasların gelişmesi amaçlanır.

  Seated Cable Row Nasıl Yapılır?

  H areketi yapmak için önce istasyona oturulur. Bacaklar düz bir şekilde istasyonda uzatılır ve karşıya bakacak şekilde konumlandırılır. Dizler hafif kırık şekilde ve bacaklar da sabit olmalıdır. Sırt bar üzerinde dümdüz ve dik vaziyette olmalıdır. Yüz yani bakışlar da karşı tarafta olmalıdır. ‘rowing machine’e bağlanmış olan aparat avuç içleri birbirine bakacak şekilde ve karın hizasında tutulmalıdır. Hareket yapılırken vücudun sarsılmamasına oldukça dikkat edilmelidir. Sehpa üzerinde doğru şekilde konumlandıktan sonra tel, karın bölgesine doğru nefes verilerek çekilmektedir. Tel çekilirken kesinlikle karın’a değdirilmeden hareket yapılmalıdır. Tel karın’a doğru çekildikten sonra 1 saniye kadar beklenir ve ardından aynı şekilde nefes verilerek kablo eski konumuna tekrar getirilir. Kablo bırakılırken uzanılabilen en uzak noktada bırakılmalıdır. Böylece Seated Cable Row egzersizi daha etkili bir şekilde yapılabilir. Harekette vücudun sabit olup kolların hareket ettirilmesi gerekmektedir.

  PAYLAŞ
  Önceki makalePump Etkisi
  Sonraki makaleSquat Çeşitleri
  asdasd