Serbest Ağırlık mı, Makine mi ?

  2709
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirmede yapılan hareketlere ve çalışılan ekipmanlara göre temel olarak serbest ağırlık ve makine ile çalışma olarak iki grupta sıralayabiliriz.Peki makine ile çalışmak mı daha yararlı yoksa serbest ağırlıkla çalışmak mı daha yararlı? Bunların artıları ve eksileri neler? Bu yazımızda bu iki grubun artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz;

  SERBEST AĞIRLIK

  Serbest ağırlık; ağırlığı bir noktadan diğer bir noktaya taşıyorsanız, hareket ettiriyorsanız ve bu ağırlık herhangi bir yere bağlı değilse siz serbest ağırlık hareketidir.

  Avantajları;

  • Hareket tamamen doğal olarak yapılmaktadır.Hareketi yaparken ağırlığın hizası tamamen doğaldır.Herhangi bir yere bağlı olmadığından dolayı yönü sabit değildir ve sizin için tehlike oluşturaak sabit pozisyona girmezsiniz.
  • Hareketi yaparken ek kaslarınızıda kullanırsınız.Ağırlık herhangi bir yere sabit olmadığından dolayı ağırlığı sabit ve dengede tutabilmek için çalıştırdığınız kas grubu dışında ek kaslarda çalışır.
  • Serbest ağırlık ile yapılan hareketler pek yabancı değildir.Genel olarak günlük hayat içinde yaptığınız hareketlere benzemektedir.
  • Evde çalışanlar için oldukça idealdir.Bir dumbbell yada barbell ile evinizde çok yer kaplamadan birçok hareketi yapabilirsiniz.

  Dezavantajları;

  • Serbest ağırlık ile yapılan hareketlerde harekete uyum sağlamak biraz zaman alabilir.Ağırlık sabit olmadığından dolayı hareketin dengesini sağlayabilmek için belirli bir süre geçirmeniz gerekebilir.
  • Serbest ağırlık ile çalışırken sakatlanma riskiniz olabilir.Özellikle ilk defa denenen yüksek ağırlıklı hareketlerde emniyet görevi gören bir kısım olmadığı için yanlış yapılan bir hamle sakatlanmanıza neden olabilir.

  MAKİNE AĞIRLIĞI

  Makine ağırlığı, ağırlığın bir makine tarafndan sabitlendiği sizin o ağırlığı bir noktadan bir noktaya hareket ettirdiğiniz çalışma sistemidir.Kısacası ağırlığı makine tutar siz hareket ettirirsiniz.

    Avantajları;

  • Serbest ağırlığa göre harekete uyum sağlamanız daha kolay olur.Ağırlık makineye bağlı olduğundan dolayo sizin denge sağlamakla ilgili herhangi bir işleviniz olmayacaktır.
  • Serbest ağırlığa göre sakatlanma riski daha azdır.Emniyet görevi gören bölgeleri olduğundan dolayı herhangi bir ters durumda bu bölgeler devreye girer ve sakatlanmaların önüne geçer.
  • Makine ile çalışmalarda denge makine tarafından sağlandığı için daha fazla ağırlık ile çalışıp hedef kas bölgenize daha fazla yoğlaşabilirsiniz.

  Dezavantajları;

  • Makine ile yaptığınız hareketler çok fonksiyonel değildir.Genel olarak makine tarafından sabitlenen tek bir yörüngede çalıştığınız için günlük olarak yaptığınız hareketlere benzememektedir.
  • Makinelerin fiyatları ve boyutlarından dolayı evde çalışmaya pek müsait değildir.Hem maddi olarak hemde boyut olarak büyük olduğundan dolayı evde çalışmalarda serbest ağırlık daha avantajlıdır.
  • Ağırlık genel olarak makine tarafından sabitlendiğinden dolayı ek kaslarınız devreye girmemektedir.

  Peki Hangisini Tercih Etmelisiniz;

  Yazımızda iki grubunda avantajlarını ve dezavantajlarını belirttik.Bu iki grubuda hedefinize yönelik olarak farklı şekillerde kullanbilirsiniz.Eğer hedefiniz kuvvet ve performans artışı ise serbest ağırlıkları tercih etmelisiniz.Ancak hedefiniz estetik görünüm ise her iki grubuda kullanabilirsiniz.

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd