Ana sayfa Antrenman Setler Arası Dinlenme Süreleri

Setler Arası Dinlenme Süreleri

2939
0
PAYLAŞ

Tıpkı antrenman tipiniz gibi setler arası dinlenme süreniz de sizin hedefinize göre şekillenen bir şeydir. Yani kuvvet kazanmaya yönelik yapılan çalışmalarda farklı set arası dinlenme süresi, dayanıklılık çalışmalarında farklı dinlenme süresi geçerlidir.

Kuvvet Çalışmaları: Kuvvet çalışmaları bilindiği üzere yüksek ağırlıklarla yapılan çalışmalardır. Bu tarz ağırlıklar vücudunuzu yıprattığı için kuvvet antrenmanlarında setler arası süre biraz daha uzun tutulabilir. 3 dakika ile 5 dakika arası yaptığınız set arası dinlenme süresi kuvvet çalışmaları için idealdir. Ancak bu süreyi daha da uzatırsanız vücut ısınız soğuyacağından sakatlanma riskiniz ortaya çıkmaktadır. Bunun için kuvvet antrenmanlarında set arası dinlenme süreniz en fazla 5 dakika olsun.

 

Ölçüye Yönelik Yapılan Çalışmalar: Daha çabuk hacim kazanmak için set arası dinlenme süreklerini biraz daha kısa tutmanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni vücudun ağırlık antrenmanı kadar yıpranmadığı için gerekli enerjiyi daha çabuk toplayabilmesidir. Hacim kazanmak için yaptığınız egzersizler için 1-2 dakikalık set arası dinlenme süresi idealdir.

 

Dayanıklılığa Yönelik Çalışmalar: Dayanıklılık egzersizlerinde spor eğitmenleri genel olarak 45 saniye ile 2 dakika arasında set arası dinlenmenizi tavsiye ediyorlar. Bunun nedeni hem vücudun laktik asit üretmesini engellemek hem de antrenmanın daha verimli olmasını sağlamak. Dayanıklılık antrenmanlarında set arası dinlenme süresi nin 45 saniye ile 2 dakika arası gibi geniş bir aralıkta verilmesinin nedeni egzersizi bitirme sürenizin bilinmiyor oluşudur. Şöyle ki örneğin bir dayanıklılık çalışması yapıyorsunuz ve egzersizin 1 seti ortalama 1 dakika sürüyor. Set arası dinlenme süreniz tam olarak 2 dakika olmalıdır. Ancak 40 saniyede biten bir egzersiz yapıyorsanız dinlenme süreniz 80 saniyedir. Kısaca egzersizin bitiş süresinin 2 katı olacak.

asdasd