Sigaranın Vücut Geliştirmeye Zararları

  2100
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirme konusunda birçok etken bulunmaktadır. Vücut geliştirmenin etkenlerinin başında elbette çalışmak gelmektedir. Vücut çalışmak ve vücut çalışmanın doğru olması, süresi çok önem arz etmektedir. Bunların dışında beslenme de çok önemlidir. Doğru beslenme hem metabolizmanın hızlanması hem de kas gelişiminin artması açısından çok önemlidir. Kullanılan enerji ve protein tozları da kas gelişiminde çok önemlidir. Bunların yanı sıra elbette ki sigara alkol kullanımının da vücut geliştirmede etkileri söz konusudur. İşte sigaranın vücut geliştirmeye zararları;

  • Nikotinin damarları daraltan bir etkisi bulunmaktadır. Damarları daraltan etkisi sebebiyle nikotin yüzünden kan akışı yavaşlamaktadır. Kan akışının yavaşlaması ise damarlara yeterli miktarda kanın gitmemesine sebep olmaktadır. Damarlara yeterli miktarda kan gitmediğinden kaslar yeteri kadar da çalışamamaktadır.
  • Vücut geliştirme vücudu yormaktadır. Vücudu yoracağından da bağışıklık sistemi büyük önem taşımaktadır. Bağışıklık sisteminin önem taşıması ise vücudun halsiz düşmemesi için gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren başlıca besin de C vitamindir. C vitamini ile bağışıklık sistemi artırılabilir. Bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi sayesinde çalışmalarınızı daha seri bir şekilde yürütebilirsiniz.
  • Sigaranın önemli bir etkisi ise karbon monoksitten kaynaklanmaktadır. Karbon monoksit yüzünden oksijen yeteri kadar kullanamamaktadır. Oksijen enerji kullanımı açısından da önemli olduğu için oksijensiz kalmak sizin çalışma performansınızı düşürecektir.
  • Sigara akciğerinize zarar vermektedir. Bu da nefes alma kapasitenizi azalttığında spor yaparken tıkanmanıza sebep olmaktadır.
  PAYLAŞ
  Önceki makaleBench Press
  Sonraki makaleDoğru Karbonhidrat Tüketimi
  asdasd