Sık Yapılan Squat Hataları

  1996
  0
  PAYLAŞ

  Türkçesi çömelme olan ve hiçbir spor aletine ihtiyacınız olmadan kolayca ve hızlı bir biçimde yapabileceğiniz vücut geliştirme yöntemine Squat denir. Squat; bacak, kalça, baldır ve karın kaslarını çalıştırmak isteyenler için idealdir. Bu hareketler hiçbir ağırlık kullanmadan veya halterler yardımıyla yapılır. İstenilen her yerde zorlanmadan yapılabilen hareketlerden oluşur.

  En Sık Yapılan Squat Hataları

  Squat neredeyse tüm kaslarınızı çalıştırarak, zamanla ve farklı çeşitleriyle devam edildiği takdirde kaslarınızın kuvvetlenmelerini sağlar. Dolayısıyla büyümeye yardımcı olup hormonlarınızı harekete geçirir. Çoğu sporda olduğu gibi Squat yaparken en iyi faydayı sağlamak için doğru yapmak gerekir. Yapılan bazı hatalar vardır: Önemli olan asıl nokta; hareketleri kendinizi çok zorlamadan ve doğru bir şekilde yapmaktır; çünkü yanlış olarak ve dinlenmeden yapılan hareketler bazı sakatlıklara yol açar.

  İlk olarak: Dizlerin çömelme esnasında ayak bilekleriyle aynı hizada olması gerekirken dizlerin fazlaca öne çıkarılmasıdır. Bu hareket yanlış yapılmaya devam edilirse zamanla dizdeki bağlarda hasara neden olur. Aşağı doğru inerken dizlerinizin aynen ayak parmaklarınız gibi dışa bakması gerekir. Dizleri içe bakacak şekilde çevirmek yanlıştır. Fazla çömelmemek yanlış hareketlerden birisidir. Dizler ve kalçalar paralel olana kadar çömelmek, dizlere fazla yüklenmemeyi ve kalçaya ağırlık vermeyi sağlar. Diğer bir hata ise; ayak topuklarımızın hareket esnasında yer ile temasını kesmektir. Tam tersi; topuklar ağılığın merkezidir. Tüm ağırlık topukta olmalı ve öne doğru itilmemelidir. Bunun yanında bir çok Squat çeşidi vardır. Farklı hareketler benimsenmeli ve kendinizi tekrarlamadan bunlar yapılmalıdır. Bu yöntem vücudun farklı bölgelerini harekete geçirmek için çok faydalıdır. Ağırlık kaldırarak yapılan hareketlerde en temel nokta dik bir duruştur. Omuz ve sırt kaslarını gererek bu hareketi yapmak şarttır. Son olarak Squat’ın faydası net olarak görmek için ve hızlı bir vücut gelişimi sağlayabilmek adına, bu hareketlerin haftada birkaç gün tekrar edilmesi gerekir.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleSquat Çeşitleri
  Sonraki makaleBeta Alanin Nedir?
  asdasd