Sıkılaşmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 5 Altın Kural

  2473
  0
  PAYLAŞ
  Via Skeeze / Pixabay

  Günümüzde kadın erkek birçok kişin ortak problemi fazla kilolarıdır. Bu problemi çözmek adına çeşitli yollara başvurulur. Verilen mücadele hedeflenen kiloya ulaşmakla sonuçlansa da istenilen fit görüntü sağlanamayabilir. Bunun sebebi ise verilen kilolardan dolayı vücudun gevşeyerek kendini salmasıdır. Bu durumda sadece kilo vermekle kalmayıp vücudu sıkılaştıracak yöntemler de devreye sokulmalıdır. Sıkılaşma olayı vücuttaki yağların yakılarak beslenme ile kasa inşa edilmesi ile gerçekleşir. Fit bir görüntünün yolu güçlü kaslardan geçer. Bu nedenle kilo verirken kasların güçlendirilmesine de mutlaka dikkat edilmelidir.  Sıkılaşmak için bazı önemli ayrıntıları kilo verme sürecine eklemek yeterli olacaktır.

  Kontrollü Bir Şekilde Kilo Verilmeli

  Kilo verme süreci zamana yayılmalıdır. Hızla verilen kilolar kişiyi zayıf bir görüntüye kavuştursa da bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir. Günümüzde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi aç kalınarak zayıflanılacağı düşüncesidir. Bu şekilde verilen kilolar vücudun direncinin düşmesi sebebiyle gerçekleşir. Kişi yemeyerek değil ne yediğine ve ne kadar yediğine dikkat ederek kilolarından kurtulmayı hedeflemelidir. Bu zaman zarfında uygun egzersizleri de yaptığı takdirde hem kilolarından kolayca kurtulup hem de fit bir görüntüye kavuşacaktır. Hızla verilen kiloların aynı hızla da geri alınabileceği unutulmamalı ve bu süreçte yavaş kilo verilmeye özen gösterilmelidir.

  Dengeli Beslenmeye Özen Gösterilmeli

  Diyete başlayan her insanın ilk yaptığı şey kendisine bir beslenme listesi hazırlamaktır. Bu liste hazırlanırken sağlıklı ve doyurucu besinlere yer verilmelidir. Öğün atlayarak değil aksine ara öğünler eklenerek az ama sık sık yemek esas alınmalıdır. Gereksiz kalori aldıran yiyecekler değil de yağ yakıcı ve kasları güçlendirici protein açısından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Günlük alınması gereken karbonhidrat, yağ, protein gibi besinler önceden belirlenmelidir. Kişi kendi diyet listesini hazırlamakta zorlanıyorsa bir diyetisyenden yardım alması daha sağlıklı olacaktır. Dengeli beslenme sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlarken kasların da güçlenmesini destekleyerek sıkı bir vücudu beraberinde getirecektir.

  Gün İçinde 2 Litre Su Tüketilmeli

  Suyun insan vücuduna sağladığı yarar sayılamayacak kadar fazladır. Gerek kilo verirken gerekse gün içerisinde bir kişinin 2 litre su tüketmesi gerekmektedir. Su vücuttaki nem oranını dengede tutar. Yeteri kadar nemli olan bir cilt ise oldukça sağlıklı ve sıkı gözükmektedir. Kilo verme ve sıkılaşma evresinde yapılan egzersiz ve spor esnasında vücutta gerçekleşen su kaybı su içerek telafi edilmelidir.  Su vücuttaki toksinleri daha hızlı attıracağı gibi hücreleri de besleme özelliğine sahiptir. Bu nedenlerden ötürü su tüketimine hayatımızın her anında azami derecede özen göstermeliyiz.

  Günlük Yaşantıya Hareket Katılmalı

  Buradaki hareketten kasıt bazen hafif tempolu bir yürüyüş, bazen koşu, bazen yüzme, bazen de ağırlık çalışma gibi birçok sportif aktivite şeklinde olabilir. Sıkı bir vücut isteyen kişinin sadece kilo vererek bunu başarması mümkün değildir. Mutlaka ama mutlaka kilo verme süreci uygun egzersizlerle desteklenmelidir. Sıkılaşma isteği sadece kilo problemi olanların ihtiyaç duyduğu bir olay değildir. Sıkı bir vücuda sahip olmak kilo olarak zayıf olup fit görünemeyen birçok kişinin de hayalidir. Bunun yolu ise sağlıklı kaslardan sağlıklı kasların da yolu düzenli yapılan egzersizlerden geçmektedir. Kilo vermek için diyet yeterli olmayabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi egzersizlerin yoğunluğu ve ağırlığı kişinin ulaşmak istediği görüntüye göre değişiklik gösterecektir. Örneğin kişi sıkı ama kas yoğunluğu fazla bir görüntü istiyorsa tercih edeceği egzersizler de o doğrultuda olmalıdır.

  Cildin Nem Dengesi Korunmalı

  Günümüzde bu alanda birçok nemlendirici krem ve yağlar insanların hizmetine sunulmaktadır. Nem dengesi korunmuş bir cilt daha sağlıklı, daha genç, daha parlak ve daha sıkı görünecektir. Nemlendirici konusunda tercih kremlerden yana olacaksa kolajen içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Kolajen içerikli kremler cildi nemlendirirken sarkmayla da mücadele edecektir. Piyasa fiyatları pahalı olan bu kremler iyice araştırılmalı ve en doğru markalar tercih edilmelidir ki ödenen ücretler boşa gitmesin. Kremler yanında diğer bir alternatif de bitkisel yağlardır. Bu alanda da en etkili olanı Hint yağıdır.

  Hint yağı, lavanta yağı ve limon suyu ile zenginleştirilebilir.  Tek yapılması gereken her gece yatmadan önce cilde masaj yaparak uygulamaktır.  Sıraladığımız bu maddelerin hepsi sabır ve özveri gerektirmektedir. Gerekli istikrar sağlandığında istenilen fit görüntüye kavuşamamak gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

  SON SÖZ

  Kilo vermekle kalmayıp vücudu sıkılaştıracak yöntemler kullanılarak da sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Vücudun sıkılaşması sabır ve özveri ile gerçekleşir. Bunu yaparken uzman desteği almak süreci daha da hızlandıracaktır. Fit bir görüntünün yolunun güçlü kaslardan geçtiği unutulmamalıdır. Bu nedenle kilo verirken kasların güçlendirilmesine dikkat ederek cildi sıkılaştırmak sağlıklı görünüme kısa sürede ulaşmanızda size önemli derece katkı sunacaktır. Düzenli olarak farklı spor dalları ile ilgilenerek siz de düzenli sporu yaşam biçimi olarak uygulandığınızda cildi sıkılaştırdığını yaşayarak deneyimleyebilirsiniz.

  asdasd