Spor Yapan İnsanlarda Vitamin Eksikliği

  1851
  0
  PAYLAŞ

  Sporcular artan enerji ihtiyacını karşılamak için uyguladıkları diyetle vitamin ve mineral miktarını genel olarak karşılarlar. Ama bazen harcadığımız enerji normalin iki veya üç katına çıkabiliyor. Bunun sonucunda aşırı terlemeye ve ve vücut ısısının yükselmesine bağlı olarak diyetimizin karşılayamayacağı bir vitamin ve mineral eksikliği oluşuyor. Vitamin ve mineralin eksik olması kesinlikle bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Bağışıklık sistemimizin zayıflaması ağır antrenmanlar sonrasında vücut ısımızı kontrol edemeyip hasta olmamıza, güç kaybetmemize ve de hipertrofi durumunu tam tersi duruma getirip katabolik sürece geçmemize neden olur.

  Bazı vitaminlerin bağışıklık sistemimizi güçlendirmede, bazı vitaminlerinde kas dokularının çabuk onarılmasına yardımı vardır. Vücut geliştirme yapan bir sporcunun ihtiyacı olan hipertrofiyi gerçekleştirmesi için mutlaka eksiksiz bir şekilde vitaminlerini alması gerekir. Kilo kontrolü yaparken yağ ile birlikte kaybettiğimiz su fazlasıyla bize mineral kaybettirir. Bu durumda oluşan demir yetersizliği en çok görülen mineral yetersizliğidir. Demir kas aktivitesi için önemli olan bir mineraldir. Ayrıca oksijeni akciğerler dokularına taşımaktadır.

  Enerji metabolizmasında olumlu etkileri olan bakır, çinko, magnezyum, kalsiyum ve demir kas gücü ve dayanıklılığı artırdığı için desteklenmesi gereken minerallerdir. E, C, betakaroten, B1, B6, B12 vitaminleri ağır antrenman yaptığımız ve de sert diyetlerimizde destekleyebileceğimiz vitaminlerdir.

  -Uraz FAZLIĆ

  PAYLAŞ
  Önceki makaleYumurta
  Sonraki makaleŞeker
  asdasd