Ana sayfa Sağlık Spor Yapmanın Stres Hormonlarına Etkisi

Spor Yapmanın Stres Hormonlarına Etkisi

1888
0
PAYLAŞ
Via andreas160578 / Pixabay

İnsan sağlığı için en büyük düşmanın stres olduğu bilinen bir gerçektir. Stres, yaşananlara bağlı olarak vücutta salgılanan bir takım hormonlara bağlı olarak oluşan bir durumdur. Eğer stresin seviyesi fazla olursa, çok önemli sağlık sorunlarının yaşanması kaçınılmazdır. Bundan dolayı stresin, insanların yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürdüğü söylenebilir. İnsanlar, stres ile baş edebilmek için farklı yol ve yöntemler denemektedir. Bu yöntemlerden birisi de spordur. Peki, spor yapmanın stres hormonlarına etkisi var mı?

Sporun insanın fizyolojik yapısını son derece olumlu etkilediği ve düzenli yapıldığı takdirde fiziksel olarak farklı yararlar sağladığı bilinen bir gerçektir. Fakat hormonlar üzerindeki etkisi hakkında insanların yeteri kadar bilgi sahibi olduğunu söylemek zor. Yazımızın devamında spor yapmanın stresi nasıl etkilediğine dair önemli detaylar bulacaksınız.

 

Spor Mutluluk Hormonu Salgılanmasını Sağlar

İnsanların yaptıkları farklı sporlar vardır. Hemen herkes kendi zevkine uygun olan ya da ihtiyacına göre bir spor dalını tercih etmekte ve bunu profesyonel ya da amatör olarak devam ettirmektedir. Spor olarak gerçekleştirilen fiziksel aktivite ne olursa olsun, kasların kasılması ve vücudun enerji harcaması, size huzur ve mutluluk verecektir. Bu durumun aksi çok az örnek vardır. Yani insanlar, sevdikleri sporu yaparak mutsuz olma gibi bir durum içerisine asla girmezler. Bu durumun temel nedeni, spor yaparken beynin mutluluk hormonu salgılanmasını sağlamasıdır. Endorfin hormonu da denilen mutluluk hormonu sayesinde kaslar biraz daha rahatlar ve spor çok daha etkili bir şekilde yapılır.

Yapacağınız aktivite, takım sporları şeklinde ise yukarıda bahsedilenlerin haricinde iletişim yeteneğinizin geliştiğini de fark edersiniz. Farklı insanlarla kaliteli iletişim kurmak da başlı başına bir mutluluk nedenidir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Sporcular İçin En Etkili 5 Motivasyon Konuşması

 

Spor Yapmak Depresyonu Engeller

İnsanların stres yaşadıkları anlara bakıldığında, genellikle tek başlarına kaldıklarında ya da kalabalık içinde dahi kendilerini yalnız hissettiklerinde gerçekleşir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde, stresin depresyona dönüşme ihtimali son derece yüksektir. Fakat spor yapan birisi, tek başına olsa dahi stres hormonlarının etkisinden farkında olmadan kurtulacaktır. Bu durum ise kişinin depresyondan dahi kurtulması anlamına gelmektedir.

Spor yapmak, endorfin hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu hormon sayesinde daha rahatlamış ve pozitif hissetmeniz söz konusu olacaktır. Bu durum ise sizin stresten, dolayısıyla da depresyondan korunmanız adına son derece önemli bir detaydır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Yapan En İyi Besin Önerileri

 

Spor ile Uyku Düzeni Sağlanır

Strese neden olan ya da stresin doğal sonuçlarından birisi de uyku düzenin tamamen bozulmasıdır. Uyku düzenin bozulması, kişi açısından durumun daha karmaşık bir hal almasına neden olur. Uykusuzluğa bağlı olarak hormon seviyelerinde ciddi değişimler meydana gelir ve bunun üzerine yaşanacak olumsuz bir olay, stresin oluşmasına neden olabilir. Ya da stresten dolayı bozulan uyku düzeni, stresin seviyesinin artmasına neden olabilir. Gece boyunca tek başına kalan kişi, farklı düşüncelere dalar ve bu durum, bir süre sonra depresyona dahi neden olabilir.

Düzenli olarak yapılan spor, vücudun yorulmasını sağlar ve geceleri daha rahat bir şekilde uyunmasına imkân verir. Bu bağlamda sporun uykuyu düzene sokması suretiyle stres hormonlarını engellediğini söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

 

Spor Özgüveni Artırır

Spor yapan kişilerin önemli bir kısmının özgüvenlerinin son derece yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yapılan sporda başarılı olan ve istediği hedeflere ulaşan kişiler, bu durumdan mutlu olur ve hedeflerine ulaşmanın verdiği güveni, özgüvene dönüştürür. Kendisine güvenen kişilerin ise stres ile çok daha rahat bir şekilde başa çıktığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla da insanların özgüvenleri arttıkça, stres hormonlarının etkisi belirgin bir şekilde azalır.

Buna benzer olarak sporun liderlik becerilerini geliştirdiği de söylenebilir. Özellikle takım sporlarında öne çıkanlar ve takımlarını doğru bir şekilde yönlendirenler, liderlik özelliği kazanırlar. Liderlik özelliği de bir anlamda özgüven demektir ve stresin yok edilmesi adına önemli bir detaydır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Sıkılaşmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 5 Altın Kural

 

Spor, Stres Hormonlarını Yok Eder Mi?

Sporun strese olan etkisi genel hatları ile yukarıda incelenmiştir. Bu bağlamda sporun bazen stres hormonlarını tamamen engelleyemese dahi, etkilerinin bir hayli önemli olduğu söylenebilir. Düzenli yapılan spor, insanları stresten ve depresyondan koruyarak yaşam kalitelerini ciddi şekilde artırmaktadır.

asdasd