Sporcular İçin En Etkili 5 Motivasyon Konuşması

  4424
  0
  PAYLAŞ
  Via Tubbn / Pixabay

  Sporcuların başarılı olması için farklı etkenler vardır. Fakat bunların içerisinde motivasyonun çok özel bir yeri olduğunu söylemek gerekir. Spor, kişinin rakipleriyle ya da kendisiyle rekabet etmesine neden olur. Bu noktada bazen insanlar bir dayanak noktasına ihtiyaç duyabilirler. İşte bu dayanak, antrenörler ya da sporcular tarafından yapılan motivasyon konuşmaları ile sağlanır.

  Spor tarihine bakıldığı zaman adeta efsane haline gelmiş konuşmalar olduğu görülecektir. Bunların bazıları çok büyük bir zafer öncesinde yapılmıştır, bazıları ise büyük bir mağlubiyetten sonra. Ama motivasyon konuşmaları ne zaman yapılırsa yapılsın, hem konuşmanın muhatabı olan sporcuların ayağa kalkmasına ve başarılı bir şekilde mücadele etmesine neden olur. Aynı zamanda konuşmanın muhatabı olmayan kişiler için de bir ilham kaynağına dönüşür. Bundan dolayı yapılan konuşmalar aslında sadece yapıldığı zamana değil, geleceğe de etki eder.

  Motivasyon konuşmalarında zaferin nasıl geldiği, yoğun çalışmanın zorlukları, başarı için yapılan fedakarlıklar, katlanılan zorluklar ve benzer hususlardan bahsedilir. Fakat burada duygu durumu çok etkilidir ve bu duygu durumu sayesinde motivasyon seviyesi son derece yüksek bir seviyeye çıkar. Yazımızın devamında sporcular için yapılan en etkili motivasyon konuşmalarından bazılarını bulacaksınız.

  Harekete geçmenizi sağlayacak ve sizi dipten zirveye taşıyacak olan en etkili 5 motivasyon konuşmasını birlikte inceleyelim.

   

  1. Kevin Durant NBA MVP Konuşması

  Amerikan basketbol ligi olan NBA tarafından seçilen MVP, sezonun en değerli oyuncu seçimi olarak ifade edilebilir. 2013-2014 sezonu için seçilen Kevin Durant, ödülünü aldığı sırada çok etkileyici bir konuşma yapmıştır. Başarılı sporcu konuşmasına bu ödülü olmasında katkısı olan takım arkadaşları, antrenörler, ailesi ve arkadaşlarına teşekkür ederek başladı. Daha sonra ise zor zamanlar yaşadığından ve bazen çok zorlandığından bahsederek konuşmasına devam etti.

  Kevin Durant, en başarılı basketbolculardan birisi olmasına karşın geçmişte çok fakir bir ailede yetişerek buralara kadar gelebilmiştir. Kendisine, bazen kendisinin dahi inanmadığını belirten Durant, bu noktada annesinin kendisine destek olduğunu ve kendisini kötü işlere bulaşmaktan koruyarak bugünlere gelmesini sağladığından bahsetmektedir. Kısaca aldığı ödülü annesine ithaf etmiştir. Kevin Durant tarafından yapılan konuşma, misafirler tarafından ayakta alkışlanmıştır.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Antrenman İçin Motivasyonun Önemi

   

  2. Jim Valvano’nun ESPY Konuşması

  Jim Volvano tarafından 1993 yılında yapılan ESPY konuşması da efsaneler arasında yer almaktadır. Adeta masterclass bir konuşma yapan Volvano, salonda bulunan herkesi etkilediği gibi aynı zamanda geleceğe de hitap ediyordu. Uzun süre kanserle mücadele eden ve bu mücadeleyi kazanan ünlü isim, konuşmasında yaşamdaki basit üç kuralını şu şekilde açıkladı;

  • Gülmek
  • Ağlamak
  • Düşünmek

  Bunları her gün yaptığınızda yaşamanızın değişeceğine inanacak ve bunu göreceksiniz diyen Valvano, bunun en büyük örneği olarak kendisini gösterdi.

  “Yaşamınızdaki her gün yapmanız gereken 3 temel aktivite vardır. Bunların ilki gülmektir. Gülmek için fırsatları kaçırmayın, hatta fırsatlar arayın. Bu sizi mutlu edecektir. İki numara düşünmektir. Düşünmeye zaman ayırmalı ve gününüzle ilgili olan konuları mutlaka düşünmelisiniz. Böylece geleceğe dair planlamanızı yapmış olursunuz. Son sırada ise ağlamak var. Ağlamak deyince aklınıza sadece üzüntü gelmesin. Duygularınız (sevinç, mutluluk, hüzün, üzüntü vb.) mutlaka gözlerinizi yaşartmalı. Bunları yaptığınızda, bir günü tam olarak yaşamış olursunuz.”

   

  3. Antrenör Tony Arcuri’nin (2007) Hint Tepesi Braves Lisesi Futbol Takımı Konuşması

  Çok ünlü olmayan bir lise futbol takımı antrenörü Tony Arcuri tarafından 2007 yılında yapılan maç öncesi konuşması, efsane olan motivasyon konuşmalarından birisi olarak kabul edilir. Bir maçtan önce takımın nasıl motive edileceği ve sınırlarını nasıl aşmasını sağlayacağının en canlı örneklerinden birisidir. Antrenör, her anlamda kendilerinden çok daha kaliteli ve iyi olan bir takımla karşılaşacak olan takımını bu şekilde motive etmeyi başarmıştır.

  Tony Arcuri konuşmasının bir bölümünde takımına şu şekilde seslenmiştir:

  “Onlara baktığınızda ne görüyorsunuz? İnsanlar ne görüyor? Çok güçlüler, kaliteli seviyede oyuncuları var. Bunları dışarıdan bakan herkes görebilir. Size baktıklarında ne görüyorlar? Sadece dışarıda olanı. Peki, sizin içinizde olanı görebilirler mi? İçinizde nasıl bir güç taşıdığınızı bilebilirler mi? Çıkın ve bunu sahada herkese gösterin.”

   

  4. Dan Marino’nun Rekorunu Kırdıktan Sonra Drew Brees Tarafından Yapılan Konuşma

  Amerikan futbolu oyuncusu olan Drew Brees tarafından 2011 yılında yapılan konuşma, önemli bir motivasyon konuşması olarak dikkat çeker. Özellikle zaferden sonra yapılması çok önemlidir. Sezon rekorunu kıran Brees, son derece motive edici ve aynı zamanda alçakgönüllü bir konuşma yapmıştır. Böylece hem ilham kaynağı olmuş, hem de insanların hayranlığını kazanmıştır. Motivasyon düşüklüğü yaşayanlar için etkili bir konuşmadır.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Yapan En İyi Besin Önerileri

   

  5. Darrell Green’in NFL Onur Listesi Konuşması

  Darrel Green tarafından NFL onur listesine kabul konuşması, yapıldığı ortam itibariyle en tutkulu konuşmalardan birisi olarak kabul edilmektedir. Yakaladığı başarı için yaptığı fedakârlıkları, düşe kalka buraya kadar geldiğini, bu süreçte kendisine destek ve köstek olanları, yaptığı çalışmaları ve çok daha fazlasını anlatan ve sonrakiler için ilham kaynağı olan Green’in bu konuşması halen hafızalardaki tazeliğini korumaktadır.

  asdasd