Sporcuların Alması Gereken Mineraller

  2828
  0
  PAYLAŞ
  1. Magnezyum: Magnezyum hem çalışma mekanizması hem de performans artırıcı özelliğinden dolayı vücut geliştirme çalışan kişilerin alması gereken mineraller arasındadır. Yapılan araştırmalara göre aynı şekilde vücut çalışan iki kişiden bir tanesine magnezyum takviyesi yapıldı, bir tanesine de yapılmadı. Bu iki kişiden magnezyum takviyesi alan kişinin bacak kasları daha fazla gelişti.
  2. Kalsiyum: Kalsiyumun en çok kemik gelişiminde etkili olduğu bilinmektedir. Sporcularda diyetlerinde kalsiyumdan ziyade proteine yer vermektedir ve kalsiyum sporcuların diyetlerinde büyük bir yer kaplamamaktadır. Protein içinde ise bol miktarda fosfor bulunmaktadır. Vücut ise fosfor ve kalsiyum dengesini korumalıdır. Bu sebepten ötürü çok fazla protein tüketen sporcular kalsiyum takviyesi yaparak hem kemiklerini güçlendirmiş olurlar, hem de vücutta fosfor kalsiyum dengesini sağlarlar.
  3. Çinko: Çinko vücudun büyümek için kullanmış olduğu mineraldir. Küçük bebek ve çocuklara, hamileler çok fazla çinko takviyesi yapılmaktadır. Bakıldığında sporcularda kaslarını büyütmeye çalışmaktadır. Bu sebepten ötürü onlara da çinko faydalıdır.
  4. Sodyum: Vücut çalışıldığı dönemde tuzun azaltılması veya hiç konulmaması diyetlere konulmuştur. Ancak sodyum vücut sıvı dengesini sağlaması açısından önemli bir mineraldir. Sodyumun bu özelliği sayesinde de vücut çalışanların sıvı dengeleri ayarlanacak ve güçsüz düşmeyeceklerdir. Bu sebepten ötürü sporcular tuzu azaltmalı ancak tamamen bırakmamalıdır. Ayrıca yemeklerle birlikte alınan doğal tuzun zararı bulunmamaktadır.
  asdasd