Sporla Kemik Yoğunluğu Nasıl Arttırılır?

  2755
  0
  PAYLAŞ

  Spor birçok derdin devasıdır. Spor kemik yoğunluğunu artırma konusunda da faydalıdır. Ancak nasıl spor yapıldığı da önem taşımaktadır. Koşu bandında koşmak, yürüyüş yapmak kemik yoğunluğunu artıran hareketler arasında yer almamaktadır. Vücut kemik yoğunluğunun artırılması için ağırlık çalışılması gerekmektedir. Ağırlık çalışıldığı takdirde sporla kemik yoğunluğu artırmak mümkündür.

  Kemik yoğunluğunun artması hem vücudun güçten düşmesini yavaşlandırır hem de kemik erimesi gibi kemik hastalıklarında yardımcı olur. Mesela ağırlık kaldıran bir kişinin yaşlılığı ile ağırlık kaldırmayan bir kişinin yaşlılığı aynı değildir. Hatta bu kişiler her hangi biri olmasa dahi, her ikisi de spor yapan kişiler olsa dahi yapılan spor ağırlık değilse kemik yoğunluğunun artması da mümkün değildir. Bu da demek oluyor ki yaşlanmanın etkileri de ikisinde farklı görünecektir.

  Kemik yoğunluğunun artırılması için ağırlık çalışmalı hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir. Hatta kemik yoğunluğu testi kadınlar üzerinde denenmiştir. Biri 48, biri 54 yaşında olan ve ağırlık çalışan iki bayana kemik taraması yapılmıştır. Bu iki bayanın da yaşıtlarından çok daha fazla bir kemik yoğunluğuna sahip olduğu ortaya konulmuştur. Hatta yalnızca kendi yaşıtlarına göre değil 26 – 27 yaşında ki bayanlara göre dahi daha fazla kemik yoğunluğuna sahiptirler.

  Sağlık için ağırlık çalışılması da bu sebepten önemlidir. Ergenlik çağı atlanıldıktan sonra bunun için az da olsa ağırlık kaldırılmaya başlanmalıdır.

  asdasd